https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/nechte-po-dovolene-vodu-dostatecne-odtect-z-trubek-doporucuji-vodarny
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nechte po dovolené vodu dostatečně odtéct z trubek, doporučují vodárny

31.7.2024 00:32 | PRAHA (ČTK)
Licence | Volné dílo (public domain)
Po návratu domů z dovolené by lidé měli nechat vodu z kohoutku dostatečně odtéct, než se jí napijí. Dlouhá doba, po kterou voda stojí v trubkách, může v kombinaci s teplým počasím zhoršit především její senzorické vlastnosti. Voda pak má neobvyklou chuť či vůni, uvedla společnost Pražské vodovody a kanalizace (PVK).
 
Vodárny v hlavním městě kontrolují kvalitu pitné vody na předávacích místech do vodovodního systému, v jednotlivých vodojemech a také přímo u spotřebitelů.

"Zcela zásadním opatřením pro zajištění bezpečnosti provozu domovních rozvodů a udržení kvality dodávané pitné vody je dostatečné odtočení pitné vody do konstantní 'studené' teploty," doporučuje mluvčí PVK Tomáš Mrázek.

PVK zásobují pitnou vodou 1,3 milionu obyvatel hlavního města a 233 000 obyvatel Středočeského kraje. Voda pro Prahu pochází ze tří zdrojů, a to z úpraven vody Želivka a Káraný a z Podolské vodárny.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MZ

Miloš Zahradník

31.7.2024 15:53







Tohle ale plati i pro ranni vstavani. Nejprve jdete na zachod, splachnete
a teprve pote jdete upustit vodu z kohoutku, z nehoz po urcitem cekani naberete vodu do konvice na caj. Atd.
Pochvalme ekolist za to, ze v housti casto zbytecnych nebo trivialnich clanku uverejni obcas i neco duleziteho pro zivot a zdravi :) bez ironie. Jasne, selsky rozum takovouto vec- kterou clanek sdeluje - leckomu napovi, i kdyz dotycny neni "vedcem" ale selsky rozum neni dnes universalne rozsirenou komoditou, ktery by vetsina populace vlastnila

Podobny clanek by si zaslouzilo vetrani v bytech, v automobilech, kupovani potravin s dlouhou zarucni lhutou - a spousty dalsich "malickosti"

Docela by mne zajimaly vysledky konkretnich mereni, kdy treba ve starem dome ve ctvrti se starymi vodovodnimi rozvody natocite z kohoutku po dlouhe dobe nepritomnosti jeho obyvatel sklenici vody. Mozna to nekdy bude dost hruzyplne, co ta voda vsechno obsahuje
Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

31.7.2024 16:02 Reaguje na Miloš Zahradník
pardon, zapomel jsem ze stejne tema tu bylo uz nekolilkrat, i pred par lety. Tak jen dodam ze napr. lidi, zijicich ve starych domech s rozvody vody vybudovanymi v "predpolyetylenovych" casech je u nas asi jeste velke mnozstvi
Odpovědět
Pe

Petr

31.7.2024 19:02 Reaguje na Miloš Zahradník
Už dávno nejsme sedláci, a tak nepotřebujeme ani selský rozum. Dnes jsme spotřebitelé, tak máme spotřební rozum (co nového si koupím, co ještě nemám, co už je loňské a musím to vyhodit,...)
Odpovědět
rl

rýpal lesní

11.9.2024 23:35
Tak mi zde asi zmizel zavěšený příspěvek, takže jej zavěšuji znovu, jak si jej pamatuji :

Milé vodárny by měly především se laskavě dohodnout s municipalitami a uvolnit jim použití vody k péči o prostranství prostřednictvím odběrných míst, třeba někde i k zálivce pro zeleň, pak by bylo dostatečně zajištěno zbytkové množství chloru v potrubním systému a voda by nezahnívala. Za další : podle zdravotní metodiky pro zkoušení vody pitné je test prováděn na kohoutku u spotřebitele, tedy, voda je garantována až ke spotřebiteli. Potom tedy je zásadní, aby došlo k proplachu stoupaček či rozvodů (například po návratu z dovolené nebo odstávce či nižšímu používání, což ovšem běžně každý uživatel ráno stejně činí, třeba tím, že použije WC a hygienu, sprchu atd, nežli si postaví na čaj. Pantátům vodárenským se to nelíbí a preferují, když se točí budíky a mají ekonomický zisk a všechna voda je fakturována. V teplech nynějšího roku si však zoufat nemusí. A ještě jednou pro zapamatování : vodárny garantují kvalitu pitné vody na vodovodním kohoutku ! /viz §8 odst. 1 písm. a) vyhl. 252/2004 kterou se stanoví hygienické požadavky pro pitnou vodu/.

Doufám, že příspěvek zde již zůstane, vím že se některým možná nelíbí.

<rl>

PS : pro zájemce link, kde jsou uvedeny zásadní podmínky pro kvalitu :

https://voda.tzb-info.cz/vlastnosti-a-zdroje-vody/21223-kvalita-pitne-vody-z-pohledu-vodarenskych-expertu
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist