https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/po-dovolene-odpustte-vodu-z-potrubi-mohou-v-ni-byt-kovy-upozornuji-brnensti-vedci
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Po dovolené odpusťte vodu z potrubí, mohou v ní být kovy, upozorňují brněnští vědci

6.8.2021 06:18 | BRNO (ČTK)
Podle Jungy by lidé bezprostředně po návratu neměli vodu pít ani se v ní sprchovat. "Čím delší dobu člověk není doma, tím je pravděpodobnější, že se mu do vody uvolnily nejenom kovy, ale zároveň se v trubkách začaly množit bakterie. Chlor totiž po nějaké době vyprchá," uvedl.
Podle Jungy by lidé bezprostředně po návratu neměli vodu pít ani se v ní sprchovat. "Čím delší dobu člověk není doma, tím je pravděpodobnější, že se mu do vody uvolnily nejenom kovy, ale zároveň se v trubkách začaly množit bakterie. Chlor totiž po nějaké době vyprchá," uvedl.
Licence | Volné dílo (public domain)
Do vody v potrubí, která několik dní stojí, se mohou začít uvolňovat některé kovy z okolního materiálu. První výsledky výzkumu vědců z brněnské Mendelovy univerzity ukazují, že nejvíce kovů se do vody dostává z pozinkovaného potrubí, ve vzorku naměřili extrémně nadlimitní množství zinku. Po návratu z dovolené by tak lidé měli odpustit celý obsah vodovodních trubek, uvedl vedoucí ústavu zemědělské, potravinářské a environmentální techniky Petr Junga.
 

Kromě pozinkovaného potrubí neobstálo v analýze ani hojně používané potrubí z mědi. "Docela nás překvapilo, že dost kovů se uvolňovalo i z antikorozní oceli, tedy nerezu. Relativně dobře vyšlo potrubí z polyethylenu," sdělil Junga.

Vědci analyzují několik typů potrubí, a to pozinkované, měděné, mosazné, hliníkové a plastové potrubí. Zjišťují obsah těžkých kovů, které se mohou do vody z potrubí uvolnit. Jde například o zinek, měď, nikl nebo olovo. Vzorky trubek nechávají odborníci den až tři dny vylouhovat v demineralizované vodě. Poté za pomoci spektrofotometrie zjišťují zastoupení sledovaných prvků v miligramech na litr vody.

Podle Jungy by lidé bezprostředně po návratu neměli vodu pít ani se v ní sprchovat. "Čím delší dobu člověk není doma, tím je pravděpodobnější, že se mu do vody uvolnily nejenom kovy, ale zároveň se v trubkách začaly množit bakterie. Chlor totiž po nějaké době vyprchá," uvedl. Vědce teď čekají další měření, kompletní výsledky analýzy budou mít na konci letošního roku.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (16)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MZ

Miloš Zahradník

6.8.2021 08:16
Vedci maji jiste sofistikovane pristroje - ale nejsou schopni zformulovat a kvantifikovat elementarni dulezita fakta a z nich vyplyvajici ucinne rady: Uvolnovani skodlivych kovu byva obvykle nejsilnejsi na zacatku, tedy v pripade zatim jeste ciste vody, s pozvolnym zvetsovanim jejich koncentrace ve vode intensita uvolnovani temer jiste nestoupa, nybrz klesa (to neplati pro mnozeni bakterii ktere muze byt i exponencialni) Takze - jste li 14 dni na dovolene a pouzijete li rady ekolistu ale po zbytek roku zadna ranni opatreni neprovadite, dostanete 30 krat vetsi davku tezkych kovu, nez kdyz to delate obracene, tedy kazde rano nechate nejprve vodu odtocit napr. zachodem (ale po prijezdu z dovolene zrovna na tohle zrovna nahodou zapomenete :) Selsky rozum dale rika, ze popisovane nebezpeci velmi
silne zalezi na delce potrubi a jeho kvalite (ktera byva nejspis casto velmi pochybna - meri TOHLE nekdo systematicteji? (to se neda delat v laboratpri s kouskem materialu - to musite merit v terenu a lezt lidem do domu) a HLAVNE pak samozrejme i na intensite jeho pouzivani ostatnimi uzivateli toho privodu. Cili nebezpeci je temer nulove v panelaku (zvlast ma li umelohmotne trubky) kde mate jen velmi kratkou pripojku a o nekolik radu vyssi bude to nebezpeci v osamelem dome, kam vede delsi samostatny privod at jiz ze studny, trebas se superkvalitni vodou, nebo z verejneho vodovodu. Zvlast kdyz v tom dome krome zminenych dovolenkaru nikdo dalsi nebydli.


Myslim, ze pravidlo "rano dbejte na to, at nepijete vodu (caj atd.) ktera stala celou noc v trubkach" napadne kazdeho, kdo pouziva selsky rozum. K poradnejsi osvete, kde by byly ukazany nejake ilustrativni namerene udaje a zduraznen napr. take ten fakt, jak velmi silne zalezi na intensite prutoku vody v ruznych castech dne (nejen v noci nabo po prijezdu z dovolene) tenhle clanek moc neprispel
Odpovědět
MD

Marek Drápal

6.8.2021 17:39 Reaguje na Miloš Zahradník
Ještě bude opravdu hodně záležet na tom, jak jsou trubky staré. A přímé odběry se samozřejmě dělají, např. SZÚ k nám jezdí každý měsíc na odběr vzorků z rozvodů dešťové vody...
Odpovědět
ig

6.8.2021 10:17
Chápu, že by se ty výluhy blbě měřily kdyby to nebyla demi voda, ale přeci jenom by mě zajímalo jaký vliv má počáteční kvalita vody.

BTW, na tohle je jedna dobrá vychytávka. Táhnout studenou vodu skrz kuchyň, tj. záchody napojené až za kuchyní. Většina lidí jde ráno na záchod a pak teprve si jdou udělat kafe a trubky se takhle automaticky propláchnou.
Odpovědět
LB

Lukas B.

6.8.2021 13:51 Reaguje na
to je vtipné a tak jednoduché, až je to robustní. píšu si to seznamu.
Odpovědět
JO

Jarka O.

6.8.2021 10:53
Na mereni kvantity kovu a jinych prvku se pouziva spektrometr, bezvadna metoda. Pro intenzitu vyluhovani pri tak nizkych koncentracich je dulezite pH, teplota, tvrdost vody a cas. Demi voda ma pH 6, slabe kysele, kvuli rozp. CO2 to o vic dolu nejde. Na vyluhovani kovu je kysela voda vyborna. Vyluhy by se blbe nemerily, normalne by se zmeril soucet toho, co uz ve vode je + co se vyluhovalo. Potrubi z PE nebo PVC vydrzi dlouho a pouzivanim by se usetrila spotreba kovu. Neni nutne se bat plastu. Mozna tam bude vetsi problem s bakteriemi. Reseni je jednoduche, trosku vody nechat odtect. Sprchovani je naprosto neskodne, more je spinavejsi.
Odpovědět
ig

6.8.2021 18:13 Reaguje na Jarka O.
Rozumím. Já jen nevím, jestli v tom výluhu mohly být nějaké látky které jsou běžně v pitné vodě třeba ve větším množství, to by asi ten součet nemusel dát přesné výsledky. Zkusím si ta data najít, celkem by mě to zajímalo.
Odpovědět
JO

Jarka O.

6.8.2021 23:17 Reaguje na
Určitě látky, které ve vodě už předtím jsou, ve výluhu zůstanou. To nevadí, atomovou spektrometrií se změří jen ty prvky, které zadáte, tady některé kovy. Zbytek, co ve vodě ještě je, se neměří. Treba vápník v pitné vodě je v různých množstvích, ale v téhle studii není důležitý, tak ho neanalyzujou a určitě se nesečte s mědí. Vlastnosti vody mají vliv na vyluhovatelnost. Když se atomová spektrometrie dobře udělá, tak má výsledky správné a porovná se s normou. Závadnost vody? Tak z bakterií jsou nemoci, z těžkých kovů otravy, chronické nemoci, z mědi ve vodě v dlouho nepoužívaných trubkách snad i někdo zemřel. Trubky máte přímo z mědi nebo ze slitiny? Můžete si nechat změřit množství mědi ve vodě, myslím nekde v Ostravě se to dělá komerčně, zadejte icp oes (nejlepší), icp ms (drahé) nebo aas nebo zavolejte do vodáren, kde dělají analýzy, ať poradí.
Odpovědět
ig

7.8.2021 17:44 Reaguje na Jarka O.
Dík za tipy. Trubky jsou z čisté mědi (je na to i nějaká norma na Cu pro vodovodní trubky). Závadnosti se nějak zvlášť nebojím, pH vody tu máme stabilně kolem 7.5, tak to je snad moc nevyžere, ale zajímá mě to, protože jsem kolem toho slyšel spoustu skazek :-)
Odpovědět
JO

Jarka O.

8.8.2021 23:00 Reaguje na
Při pH 7,5 a mineralizované vodě se nic moc už nerozpustí, ale můžete se zkusit u vodáren optat, třeba vám udělají analýzu mědi ve vodě levnou titrací. Zkazky žádné neznám, moravské víno šplíchané modrou skalicí piju a zatím žiju.
Odpovědět

Jirka Černý

6.8.2021 17:03
Měděné a hliníkové potrubí na vodu (samozřejmě nepočítám vodu v okruhu vytápění) jsem tedy v životě neviděl, ještě mosazné části. Anticoro se v běžné domácnosti asi sotva objeví, je to spíš záležitost nějakého potravinářského provozu. Hlavně kdo by se s tím dnes dělal, vše je v plastu a posvařuje si to každý kdo je jen trochu šikovný, v pozinku se dělá snad už jen protipožární rozvod který samozřejmě musí odolat požáru. Jo zapomněl jsem olovo, kdyby ho měl ještě někdo doma a chtěl ho vyměnit tak mu za ty olověné trubky zaplatím nový materiál.
Odpovědět
MD

Marek Drápal

6.8.2021 17:32 Reaguje na Jirka Černý
Věta "hojně používané potrubí z mědi" je opravdu kuriozní. Vím pouze o tom, že rozvody vody z mědi byly/jsou na ČVUT a voda je díky tomu závadná. Nebo snad vědci z Brna pijí vodu z topení?
Odpovědět
ig

6.8.2021 17:41 Reaguje na Marek Drápal
Já mám v jednom baráku rozvody kompletně v mědi (dělalo se to v době, kdy trubky PEX ještě nebyly, PP byly neověřená novinka a instalatéři šmahem doporučovali pozink, protože nic jiného neznali). Jak se ta závadnost vody projevuje?
Odpovědět
MD

Marek Drápal

7.8.2021 16:13 Reaguje na
Je toho docela dost, záleží na koncentraci, viz např. https://arnika.org/med
Odpovědět

vladimír šmídl

9.8.2021 16:25 Reaguje na
Svatý grál všeho vědění - wikipedie- udává neškodnou
denní dávku mědi 1 až 100 mg (to už je vidět i na odparku). Zmiňuje i Wilsonovu nemoc (neschopnost vyloučit Cu z těla).
Odpovědět
PB

Petr Blažek

6.8.2021 19:17
Pozinkované potrubí se používá asi 100 let a žádná statistika nezaznamenala žádné otravy nebo jiné zvýšené zdravotní problémy. Navíc je to pasé v době kdy se na všechno používá polyethylen. Z celého příspěvku se line podezření, že si páni vědci vymýšlejí témata, aby nějak dokladovali svoji činnost.
Odpovědět
MV

Miloš Volenec

7.8.2021 03:15
Zajímalo by mě, v kterých regionech vodárny dodávají do domovů demivodu.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist