https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/tri-vanocni-tipy-od-sefredaktora-ekolistu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tři vánoční tipy od šéfredaktora Ekolistu

23.12.2022 05:50 | PRAHA (Ekolist.cz)
Jestli si kupujete kapra, nechte si ho hned odborně zabít.
Jestli si kupujete kapra, nechte si ho hned odborně zabít.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Jestli nemáte před Vánocemi moc času, tak tady to máte v rychlosti: Netrapte kapry, zkuste nestřílet petardy a to nejtěžší, zkuste trochu environmentální empatie.
 

Kapři. Určitě by to vašim dětem udělalo radost, kdyby si mohly doma hrát s kaprem ve vaně. Ryby jsou úplně jiný druh než my a neumí řvát bolestí. To ale neznamená, že bolest nevnímají.

Jsou tu přesvědčivé vědecké poznatky, že ryby mohou trpět. Cestou v igelitce od kádě domů, teplotními šoky. A pak při amatérském pokusu rybu klepnou a zbavit života. Ryba je to kluzká a až ji budete honit po podlaze, tak se možná nasmějete a bude z toho prima historka, ale kapr si to moc neužije.

Jestli potřebujete na Vánoce rybu, nechte si ji klepnout rovnou u kádě. Velmi pravděpodobně to ten zmrzlý chlapík udělá rychleji a k rybě šetrněji, než to svedete vy.

A jestli vám běží v hlavě nápad, že koupíte živého kapra a půjdete ho s dětmi pustit zpět do řeky či rybníka, tak je to blbý nápad.

Ryba od výlovu prošla už docela dost útrapama při převozu, je vyhladovělá, teplotní šoky a chlorovaná voda ji taky nepřidá. Vy ji pak budete chvilku vláčet v síťovce, kdy se ryba moc nenadechne, a pak ji znovu vystavíte teplotnímu šoku. A zcela vyšťaveného tvora dáte do pro rybu neznámého prostředí a ona pak prostě někde umře.

Vypusťte si skořápku se zapálenou svíčkou. Je to pěkné, můžete si je i s dětmi vyrobit a strávit tak hezký společný čas, a nebudete při tom nikoho trápit.

Petardy

Vím. Je to fakt zábava. Sám jsem kdysi nějaké petardy a rachejtle odpálil.

Ale je dobré vědět, že tahle zábava má i svou odvrácenou stranu.

Záblesky a hlavně zvuk dost pekelně děsí zvířata. Ať už nebohé domácí mazlíčky, tak labutě a srnky.

Jasně, domácí mazlíčky můžete preventivně nadopovat nějakým tlumičem, ale labutí a srnek je tolik, že to nikdy nestihnete. A vyplašená zvířata pak vystřelí ze svého úkrytu a vyděšeně někam letí, rozsekaj se o dráty tramvají nebo se jen vyčerpají, uhřejou a pojdou.

Pozoruju, že petardy a rachejtle nám z oslav Nového roku vytekly i do Vánoc. Nevím, jak to souvisí s vánoční tradicí. Ale prostě se to děje.

Tak jestli můžu, vyprdněte se na rachejtle a petardy. Na Vánoce i na Nový rok. Ona to nakonec zas taková zábava není.

Způsobu sdělení nerozumíte. Ale je důležité.
Způsobu sdělení nerozumíte. Ale je důležité.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora

Empatie

A pak mi odpusťte, že se nakonec textu dopustím takového zamyšlení. Poslední dobou se nám čím dál častěji různí lidé přilepují k silnicích, k obrazům. Nebo tato díla polévají omáčkou.

Myslím, že drtivá většina veřejnosti neumí tuhle formu vzkazu číst. Neumí se byť jen na okamžik vcítit do toho, proč takové věci ti lidé dělají.

Nejsou to lidé, kteří by se tím nějak bavili. Nemyslím, že je velká zábava nechat si nadávat, když máte ruku přilepenou k silnici. A pak snést tu vlnu nevole a nepochopení, kterou to vyvolá.

Můj překlad pro vás je, že je to zoufalé volání, že si naše civilizace zadělala na pěknou environmentální krizi. Vědci na úbytek diverzity či klimatickou změnu a další hrozby (ano, nejsou to jen tyto dvě) upozorňují už dlouho, ale formou, která není slyšet.

A protože řada obyčejných lidí, kteří se tématu začali věnovat, domnívá, že společnost nedělá dost a nedělá to dost rychle, volí sekundové lepidlo.

A protože Vánoce mají být časem klidu a míru, myslím, že by to mohl být i okamžik, kdy můžeme zapojit vlastní empatii vůči jiným lidem. Protože některé vzkazy mohou být důležité.


reklama

 
foto - Mach Ondřej Martin
Martin Mach Ondřej
Autor je šéfredaktorem serveru Ekolist.cz

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PB

Petr Brok

23.12.2022 12:34
Pokud by tady nějaká skutečná e-krize byla, tak by všichni, ne jen vlády a vědci, ale i e-alarmisti museli jásat nad každou maličkostí, která tu e-krizi řeší. To se však neděje. Občas se jásá, když je to s ideologickou omáčkou.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

24.12.2022 07:19
Emotivní a zavádějící. Kapra, netýrám, petardy nebouchám, ale klimaaktivisty ze srdce nenávidím, jelikož lžou.
Odpovědět
Anyr

Anyr

25.12.2022 15:00
Bod první a druhý je OK, sám to neprovozuji.
Ale forma protestů, kterou poslední dobou volí klima/eko-aktivisté, mě opravdu štve.
Já sám se můžu zbláznit, když soused kvůli bazénu vykope krásný keř hlohu. Nebo když jiný soused polovinu pozemku vyasfaltuje, aby se mu pohodlně parkovalo a "sedělo venku".
Řeším každý jeden kámen, každý klacek, který máme na pozemcích. Nesnáším, když mi někdo šlápne mimo cestičky na louku, do trávy, protože zrovna tím způsobuje zrovna tam nežádoucí sešlap.
Ergo, asi ano, asi jsem "ekomagor", jak zdejší, povětšinou starší, spoluobčané láskyplně nazývají někoho, kdo je (nejen) v tomto jiný než oni.

Ale poškozování, ničení neopakovatelného, jedinečného umění je brutální, barbarský akt, podobný činům IS nebo Rusů na Ukrajině, jejichž rukami bylo zničeno a poškozeno mnoho z kulturního dědictví světa.
A, musím uznat, že právě díky tomu barbarství, které páchají "kolegové ekomagoři", mi dvakrát, třikrát cuklo v hlavě, že kvůli těm pitomcům nějaký ten keř, jim na truc, vykácím sám. Nebo nevyvěsím budky. :/ Já, který by normálně kvůli černému bezu nebo diviznám vedl sousedskou, osvětovou válku, a který shání bioořechy, aby mělo větší ptactvo přes zimu kvalitní obohacení jídelníčku.
Samozřejmě nic takového neudělám, anžto bych si musel nafackovat, ale myslím, že nevhodná forma protestu může mít mnohem horší následky, než by kolegové předpokládali.
Odpovědět

Viktor Šedivý

1.1.2023 20:17
"Neumí se byť jen na okamžik vcítit do toho, proč takové věci ti lidé dělají."

Dělají to nejspíš proto, že si myslí, že jejich soukromý pohled na problémy kolem je nějak "lepší" než názor jiných lidí a pokoušejí se ho druhým vnutit násilím. U mne jsou ve stejné kategorii jako obyčejní vyděrači - pokládám za smutný projev dnešní změkčilé doby, že člověka, který si úmyslně lehne doprostřed vozovky, nelze po upozornění normálně přejet.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

12.1.2023 14:03
S kapry a petardami lze souhlasit. S reakcí klimaalarmistů na zjištění že král je nahý a my jdeme jako ty krysy za krysařem nikoli.
Ani přilepení na monu lízu nevyváží katastrofu s miliony mrtvých v evropě bez dostatku levné energie.
A kdo se bude odpovídat a komu?
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist