https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/ve-spanelsku-dnes-vypustili-sest-samic-zubru-dovezenych-z-ceska
reklama
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ve Španělsku dnes vypustili šest samic zubrů dovezených z Česka

8.5.2025 20:20 | PRAHA (ČTK)
Foto | Vojtěch Lukáš / Česká krajina
V přírodní rezervaci v severním Španělsku dnes ráno ochranáři vypustili šest zubrů přivezených z České republiky. Stádo ohroženého druhu kopytníků poskytla rezervaci San Cebrián de Mudá ochranářská společnost Česká krajina. Tři zubří samice pocházejí z rezervace v Milovicích, jedna ze Zooparku Chomutov a dvě z jižních Čech. Samce španělská rezervace má, samice z Česka pomůžou rozvoji tamního chovu.
 
"Když se podaří přesun hned šesti jedinců ze tří různých nespřízněných chovů, je to pro tamní populaci opravdový přelom, který výrazně zlepšuje její dlouhodobou perspektivu," uvedl Miloslav Jirků z Biologického centra Akademie věd České republiky. Jde o historickou událost, protože počtem zvířat srovnatelný transfer z Česka dosud nikdy neproběhl. Milovické stádo zubrů je podle něj v Česku největší a geneticky nejvariabilnější, protože ho tvoří zvířata pocházející ze zoologických zahrad v Táboře a Chomutově a také z Polska, Francie, Nizozemska a Německa.

Cesta zubřích samic do Španělska byla dlouhá víc než 2100 kilometrů a trvala zhruba 40 hodin. Pomůžou tam i s prevencí požárů v krajině. "Zubři a další divocí kopytníci totiž dokážou zkonzumovat i starou suchou trávu, kterou domácí zvířata nespásají. Právě staré porosty suché trávy za horkého a suchého počasí přispívají k rychlému šíření plamenů v krajině. Proto s postupující klimatickou změnou a extrémy počasí obliba zubrů ve Španělsku roste," podotkl zakladatel rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice Dalibor Dostál.

Foto | Rezervace San Cebrián de Mudá / Česká krajina

Z Česka donedávna "k toku zubřích genů v evropském měřítku" přispívaly jen zoologické zahrady v Praze a Chomutově, uvedl Jirků. "To se v posledních deseti letech výrazně mění. Velikost naší zubří populace se za posledních deset let téměř ztrojnásobila a neuplynul jediný rok, kdy by čeští zubři neodešli do zahraničí," dodal. Podle Dostála populaci zubrů v Česku nyní tvoří zhruba 160 zvířat. Spolu s milovickou rezervací a pražskou a chomutovskou zoo patří k aktivním účastníkům záchranných programů například i Zoo Tábor.

Přesun velké skupiny zubrů je podle Jirků důležitý také kvůli rostoucímu množství extrémních situací, které jsou rizikem pro lokální populace ohrožených druhů. Zvyšuje se tak šance, že s případnými lokálními ztrátami vlivem nenadálých událostí, jako jsou živelní pohromy, infekční onemocnění nebo klimatické extrémy, nezmizí také místní genofond, uvedl Jirků.

Ochranářská společnost Česká krajina na projektech ochrany přírody spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd ČR, s univerzitami, zoologickými zahradami a pražskou botanickou zahradou.

Zubr evropský je největším volně žijícím suchozemským obratlovcem Evropy. Samci dosahují hmotnosti 530 až 920 kilogramů, samice jsou menší. Zubři z čeledi turovitých jsou spolu s bizonem americkým jedinými dvěma žijícími zástupci rodu bizon.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (15)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

8.5.2025 21:04
Je potřeba dbát o genetickou rozmanitost zubří populace. Postavit chov na požadavku původní subspecie je prakticky nesplnitelný, navíc i zootechnicky chybný, neboť příliv nových genů je vždy žádoucí. Je lepší mít menší chovy geneticky pestré, než velké stádo zatížené inbreedingem.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

9.5.2025 07:11
Nejen do španěl, co takhle něco na šumavu?
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

9.5.2025 07:25 Reaguje na Slavomil Vinkler
až splní slib, že budou navracet také Losi do přírody...
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

9.5.2025 08:33 Reaguje na Jaroslav Řezáč
No to taky by bylo dobré pást losy na rašeliništi. Jernže Rakušáci a Motoristé nám je ničí.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

9.5.2025 07:27 Reaguje na Slavomil Vinkler
Teoreticky asi jo, jen ta blízkost čáry... Před několika lety nakoukl jeden polský za Odru a byl neprodleně střelen. To by se vlku stát nemohlo...
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

9.5.2025 08:32 Reaguje na Karel Zvářal
A co EU??? Nelze se domluvit na jakési ochraně (neříkám, že podobné jako kormoránovi).
Odpovědět
va

vaber

9.5.2025 09:07 Reaguje na Slavomil Vinkler
U nás jsou koně ,ti dupají a pasou se a světe div se žádné zázraky se s přírodou nedějí, tam kde se pasou a dupají.
Naopak prý máme v přírodě moc srnek , to jsou taky spásači a je nutné je střílet. Jsou přemnožené a místo užitku dělají škody.
Tak proč by měli vypouštět zubry.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

9.5.2025 09:36 Reaguje na vaber
Pletete páté přes deváté.
Srnky nejsou spásači, ale spíše universálové okusovači. Škody dělají hlavně v hospodářském lese. A pokud NP není na kšeft, tak škody zvěří na stromech v něm nebudou, není-li hodně přezvěřeno.
Naopak ohrada s koňmi je velice silně přezvěřená, neb to by musel být 1 kůň na 50-200ha. Zkuste si zajít např. do Milovic nebo NP Podyjí.
Odpovědět
va

vaber

10.5.2025 09:25 Reaguje na Slavomil Vinkler
Nic nepletu, jen reaguji na vaše pomatené přispěvky, ale vy si to vždy vysvětlíte tak ,aby byla pravda na vaší straně. To je u někoho normál.
Srnky ,kozy ovce, koně ,zubři , všichni se pasou a okusují.
V Milovicích už je vzor naší přírody ?
Odpovědět
su

10.5.2025 11:26 Reaguje na vaber
To se jako nezlobte, ale Vinkler má pravdu a vy pravdu nemáte. Existují 3 typy potravních strategií kopytníků, které nemůžete srovnávat - okusovačí, spásači a mezi nimi tzv. potravní oportunisté. Pro vaši bazální informaci např. zde - http://www.agris.cz/clanek/96604.
Odpovědět
va

vaber

11.5.2025 08:00 Reaguje na
Člověk nemůže vědět vše, jak to vyzkoumali odborníci. Já jen, jako vesnický kluk ,koukal co žerou býložravci. Stejně dodnes nevím kteří jsou ti nejsprávnější pro záchranu přírody. P Vinkler říká že magafauna.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pobeha

13.5.2025 20:52 Reaguje na vaber
Tak si to nabudúce nechajte vysvetliť miesto žvanenia.
A tie zubri určite nebudú nebudú umiestnené v Španielsku v ničom podobnom hustým českým smrekovým lesom.
Odpovědět
va

vaber

9.5.2025 08:50
Jak jsem koknul do mapy ,je to místo kde rostou nějaké křoviny, kterým asi říkají les. Myslím, že na suchou trávu se zubři vykašlou a budou okusovat křoví.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pobeha

13.5.2025 20:57 Reaguje na vaber
Jedno s druhým. V španielskych rezerváciách umiestnili v minulom roku aj przewalského kone.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pobeha

13.5.2025 21:00
Podľa plánu v španielsku umiestňujú okrem bizonov aj kone. Spoločne sú v parku San Cebrian v regione Montaña Palentina.
https://bisonbonasus.com/index_en.html

https://rewildingeurope.com/news/more-przewalskis-horses-set-to-roam-free-in-the-iberian-highlands/
Odpovědět
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist