https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/spolecnost-pro-zvirata-ohnostroje-a-pyrotechnika.apel-na-slusne-lidi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Společnost pro zvířata: Ohňostroje a pyrotechnika. Apel na slušné lidi

21.11.2021
Labuť velká s řeznou ránou na krku po nárazu do tramvajového vedení v důsledku ohňostrojů roku 2014. / Vliv zábavní pyrotechniky a ohňostrojů na ptáky.
Labuť velká s řeznou ránou na krku po nárazu do tramvajového vedení v důsledku ohňostrojů roku 2014. / Vliv zábavní pyrotechniky a ohňostrojů na ptáky.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Záchranná stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy / Ochrana přírody
Odpalování a výbuchy tzv. zábavní pyrotechniky nabraly ohromných objemů od 90. let. Pro potěšení dětí a dospělých zabíjejí a zraňují zvířata, poškozují zdraví lidí a zvířat, jedovatými látkami znečišťují životní prostředí. Navzdory nepřímým zákazům této tzv. zábavní pyrotechniky v mnoha zákonech a skutečnosti, že se jedná o výtržnost, jsme týden co týden po celý rok poškozováni výbuchy, hlukem a znečištěním z odpalů, které provádějí škoditelé. Odpaly opět vzrostly po ukončení kovidové karantény.
 
Bezohlednost a arogance mnoha lidí je veliká: odpalují pyrotechniku mezi domy, u vody či na vodě, u lesů, u pastvin, v parcích... Podnikavci si z odpalování toxických jedů dokonce udělali soutěž a několik let ničí zvířata, přírodu a životní prostředí na Brněnské přehradě.

Vše eskaluje v prosinci a především 31. prosince, kdy odpalování pyrotechniky tvoří kontinuální bombardování od 17 h do 2 h ráno 1. ledna, a to po celé České republice včetně horských oblastí. Zkrátka všude tam, kam se lidé dostanou.

Zvířata trpí. Při odpalech se většina psů třese strachy a pokud jsou venku na volno, bezhlavě prchají. Kočky venku to samé a v případném úkrytu mohou být v šoku schované několik hodin… a nemusejí najít cestu zpět, stejně jako psi. Hrozí nárazy do pevných překážek a střety zvířat s vozidly.

Trpí i volně žijící zvířata. Ptáci v úleku bezhlavě vzlétají, opouštějí hnízda, zbytky nábojů a jedů je mohou zasáhnout, narážejí do překážek a skel, do drátů vedení. Vodní ptáci mohou dezorientovaní a v panice dosedat na lesknoucí se vozovku místo na vodu… - několik příkladů hororu, který zvířata kvůli zvrácené zábavě lidí zažívají.

Jsou obce a města, které používání tzv. zábavní pyrotechniky omezují svými vyhláškami. Pak záleží na pro-informovanosti občanů a součinnosti s policií, aby bylo zavedení vyhlášky skutečně realizováno.

Například vyhláška hl. m. Prahy používání výrobků zabavní pyrotechniky zakazuje. Pouze s výjimkou 13 míst, od 10:00 do 22:00, v okrajových částech Prahy. Na 31. prosince a 1. ledna je výjimečně odpalování tzv. zábavní pyrotechniky povoleno, kromě památkové rezervace, na vodě a vodních tocích a 50 m od nich, ve zvláště chráněných územích a v přírodních parcích a 50 m od nich, ve vzdálenosti 250 m od zoo, od útulků pro zvířata, veterinární pohotovosti a od dalších zařízení.

Místní samosprávy nemohou, bohužel, použití tzv. zábavní pyrotechniky zcela vyhláškami zakázat. Zákaz musí být stanoven zákonem (zábavní pyrotechniku upravuje zákon č. 206/2015 Sb. o pyrotechnických výrobcích a zacházení s nimi a o změně některých zákonů).

Apelujeme na slušné lidi: nepoužívejte, neodpalujte výrobky tzv. zábavní pyrotechniky. Naopak, pomozte.

Pokud jste svědky odpalování, volejte ihned městskou policii 156 nebo Policii ČR 158, které mohou okamžitě škodlivé jednání zastavit a uložit vysokou pokutu fyzickým osobám i podnikatelům.

Většinu zraněných, umírajících či hynoucích zvířat nikdo nenalezne. Pouze výjimečně všímaví lidé postřehnou zvíře potřebující pomoc.

Najdete-li zraněné nebo vyčerpané zvíře, kontaktujte:
V Praze – Pražskou zvířecí záchranku ČSOP (Po – Pá, tel. 774 155 185) nebo Záchrannou stanici hl. m. Prahy (tel. 773 772 771). Pokud se jedná o psa nebo o kočku, volejte městskou policii 156.

Jinde v ČR – záchrannou stanici pro volně žijící zvířata viz www.zvirevnouzi.cz, tel. 774 155 155 (pokrývá celou ČR). Je-li to jiné zvíře než volně žijící, zkuste Policii ČR nebo zjistěte, zda-li je u vás obecní útulek pro zvířata nebo útulek spolku tj. nestátní organizace.

Požádejte své zastupitele, aby schválili vyhlášku výrazně omezující použití tzv. zábavní pyrotechniky. A samozřejmě, aby neorganizovali odpalování zábavní pyrotechniky například na konci roku, při výročích aj. akcích.

Další informace, včetně legislativy: www.spolecnostprozvirata.cz/stoppyro

Projekt o škodlivosti pyrotechniky je realizován s podporou hl. m. Prahy.


reklama

 
Společnost pro zvířata

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (17)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JS

Jarek Schindler

21.11.2021 09:45
Zábavná pyrotechnika, věc pro život naprosto zbytečná. Rozumný člověk by se této zábavy měl vzdát. Pokud rozum nepřevládne nebylo by od věci ji přímo zákonem zakázat.
Odpovědět
MS

Miroslav Schleier

21.11.2021 12:13
Moje dcera žije v USA. Pro použití zábavné pyrotechniky jsou vyčleněna místa a čas. Nikdo si nedovolí jednat jinak, protože policie mu to řádně vysvětlí. U nás je národním zvykem považovat bordel za demokracii.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

21.11.2021 12:48 Reaguje na Miroslav Schleier
Ano, jde o místo, množství a sílu pyrotechniky. Jo, tak si mnozí tu demokracii představují - můžu si dělat co chci, kdy chci a kde chci. Už 30let.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

21.11.2021 12:51 Reaguje na smějící se bestie
A kdyby mnozí vodní ptáky nekrmili, tak se nebudou vyskytovat na pro ně nebezpečných místech.
Odpovědět
PJ

Pavel Jeřábek

21.11.2021 22:59 Reaguje na smějící se bestie
Těžko vodním ptákům vysvětlíte, že pokud po tisíciletí žili na Vltavě, či na rybníku u vesnice, že dnes se mají odstěhovat mimo. Jenže kam? Na venkově se střílí celý rok, a hluk, záblesky se nesou i do mnohakilometrové vzdálenosti od výbuchů.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

22.11.2021 05:21 Reaguje na Pavel Jeřábek
Nikdy však v takovém množství, jako v posledních letech. Zvlášť v místech, kde je lidi krmí !
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

22.11.2021 06:07 Reaguje na smějící se bestie
Co je bezpečnějšího než město. Většinou nezamrzající voda bez predátorů a lovců.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

22.11.2021 13:26 Reaguje na Jarek Schindler
tak jest
Odpovědět

Jirka Černý

21.11.2021 12:35
Ptáci opouštějí hnízda? Mně tedy připadá dost nezodpovědné nechat o Silvestra běhat na volno psa když vím že se bojí, můj pes si ten svátek užívá v plném luxusu vyhřáté dílny nebo je v chodbě což jsou pro něj druhé Vánoce.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

21.11.2021 13:24 Reaguje na Jirka Černý
Ono bohužel nejde pouze o Silvestr.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

22.11.2021 10:46 Reaguje na Jirka Černý
U nás dělala škola ohňostroj u příležitosti 100 let od postavení
ohňostroj v červnu na Dětský den na hřišti u lesa. Co myslíte
jak asi dopadli ti ptáci na hnízdech? A co před Silvestrem to
"zkoušení" a po něm odpálení zbytků munice? Dnes už lidé takto
oslavují i svatby a narozeniny. Dokonce tu jeden podnikatel
takto slavil letošní výsledky voleb!
Odpovědět
la

lajika

22.11.2021 13:10 Reaguje na Jirka Černý
Kdyby o Silvestru... Duté hlavy na Silvestrovský mejdan trénují několik týdnů předem. Většina psů by se v plném "luxusu" jakéhokoliv uzavřeného prostoru bez možnosti vylézt po dobu několika týdnů nejpíš ukousala. Nemluvě o tom, že i do uzavřených prostorů proniká nesnesitelný hluk a výbuchy, vystresované zvíře trpí stejně, možná ještě víc, když nemůže reagovat ani útěkem. O tom, jak musejí trpět volně žijící zvířata, kterým nikdo teplou dílnu nenabízí, ani nemluvě.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

21.11.2021 23:43
https://www.novinky.cz/krimi/clanek/muz-sel-na-krtka-pyrotechnikou-na-poklop-si-stoupl-a-odpalil-40378411#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=novinky.web.nexttoart&dop_req_id=9Kx1pX6OiOT-202111181606&dop_id=40378411
Odpovědět
LB

Lukas B.

22.11.2021 07:39
tohle bude selanka. takový článek na ekolistu je přesvědčování přesvědčených. tady předpokládám dojemnou shodu od "klimapošuků" po "ropáky".
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

25.11.2021 05:52 Reaguje na Lukas B.
Ano byl jsem přesvědčený, že ohňostroje a zábavná pyrotechnika jsou "zbytečné", přírodu poškozující věci bez kterých se lehko obejdeme. Své vyjádření beru zpět. Pokud přímo v NP mohou ekologové odstřelovat trhavinou stromy, proč by si normální člověk nemohl udělat ohňostroj. Teprve až se ekologové začnou chovat ekologicky může se to požadovat i po zbytku populace.
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

26.11.2021 11:52 Reaguje na Jarek Schindler
Plně souhlasím
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

22.11.2021 10:40
Čekat, až hlupák zmoudří a nebude odpalovat ohňostroje, je čekáním
na neposkvrněné početí. Zázraky se nedějí a stačil by zákaz prodeje
a držení, včetně postihu na úrovni nedovoleného ozbrojování(zábavná
pyrotechnika je zneužitelná) a bylo by to jednou provždy vyřešeno.
Schází ale vůle a odvaha kompetentních osob. Koho si volíme, toho
tam máme a ten nekoná to, co by konat měl.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist