https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/petrn-styblo-hluk-smrad-a-krev-i-o-vanocich
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Petr Stýblo: Hluk, smrad a krev i o Vánocích?

18.12.2017
Český svaz ochránců přírody dlouhodobě dokumentuje případy působení ohňostrojů na divoká zvířata, protože důkazů, na základě kterých by mohla účinně zasahovat například Česká inspekce životního prostředí, se najde velmi málo.
Český svaz ochránců přírody dlouhodobě dokumentuje případy působení ohňostrojů na divoká zvířata, protože důkazů, na základě kterých by mohla účinně zasahovat například Česká inspekce životního prostředí, se najde velmi málo.
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | Skitterphoto / Pixabay
„Zábavná“ pyrotechnika škodí zvířatům i lidem. Záblesky a hluk způsobují u zvířat paniku. Divoká zvířata se při ní mohou zranit, ta domácí i ztratit. Výbuchy uvolňují do vzduchu řadu jedovatých látek, těžkých kovů, karcinogenů. Požáry, utržené prsty, oslepnutí. Otrocká práce v jedovatém prostředí při jejich výrobě. Co ještě přinášejí rachejtle a petardy? Spoustu peněz obchodníkům. Kdy už u nás konečně někdo řekne, že takováto rádoby zábava do civilizovaných zemí nepatří? Pravomoc k tomu mají obce.
 

Český svaz ochránců přírody vyzývá občany, aby donutili své obce ke dvěma krokům směřujícím k omezení ohňostrojů:

1. Vytvořit a přijmout vyhlášky regulující či rovnou zakazující používání zábavné pyrotechniky.
2. Dohlédnout, aby se taková vyhláška skutečně dodržovala a její porušování se skutečně trestalo!

Je totiž mnoho obcí, které takové vyhlášky mají, ale jejich dodržování nikdo nehlídá…

Stát by pak měl zajistit dostatečné informování občanů o tom, co výbuchy zábavné pyrotechniky kromě zábavy přinášejí. Jestliže na krabičkách cigaret jsou hrůzostrašné obrázky o dopadu kouření, proč na obalech pyrotechniky, která je zdrojem mnohem nebezpečnějších látek, než jsou cigarety.

Úředníci však často o zákazu/regulaci ohňostrojů nechtějí ani slyšet. Veřejnost bohužel neví o tom, kolik neštěstí ohňostroje přinášejí. A petardy vybuchují nejen tradičně na Silvestra a Nový rok, ale stále častěji i na Vánoce!

Český svaz ochránců přírody dlouhodobě dokumentuje případy působení ohňostrojů na divoká zvířata, protože důkazů, na základě kterých by mohla účinně zasahovat například Česká inspekce životního prostředí, se najde velmi málo. V tom nám může veřejnost pomoci.


reklama

 
foto - Stýblo Petr
Petr Stýblo
Autor je ředitel Kanceláře Českého svazu ochránců přírody.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PJ

Petr Jílek

18.12.2017 13:29
Před lety jsem na chalupě kde jsme trávili Silvestra s vnuky, provedl toto: S dětmi jsem vytvářeli ve sněhu bunkry, domečky, s okénky ap. K večeru do všeho umístili zapálené svíčky. Na tu nádheru se přícházeli dívat i lidé s okolí.
Druhý večer si pro děcka přijeli rodiče, a aby o nic nepřišla, začali odpalovat rachejtle. Ty to vůbec nezajímalo, a trvaly na tom, že děda musí zas roznosit svíčky do jimi vytvořených domečků na které byly patřičně hrdí.
P.S: Stálo mne to stovku...
Odpovědět
MM

Milan Milan

18.12.2017 19:41
Populistické, nesmyslné a pro mně od ČSOP neočekávané. Měli ještě dodat aby vyhláška zahrnovala povinnost ve znění "a všichni občané budou nejpozději ve 22,00 v posteli"!!!....
Odpovědět

Jan Škrdla

18.12.2017 22:12
Dle mého by byl zákaz komplikovaný a zahrnoval by x výjimek.
Regulace by byla ku prospěchu věci - vítal bych vyšší zdanění zábavné pyrotechniky (spotřební nebo ekologická daň) a také zákaz používání osobami pod vlivem alkoholu (podobně jako u střelných zbraní).
Odpovědět
KL

Katka Linke

19.12.2017 05:55
Jojo, člověk musí před člověkem utéci někam daleko na samotu, aby byl tohoto ušetřen. Klidné rozjímání v čase vánočním je možné snad již jen v klášteře vysoko v Himálaji. Jsem ráda, že některé obce jsou rozumné, a použití pyrotechniky regulují. A co je špatného na tom, chodit spát ve 22 h, pane Milý Milane?
Odpovědět
KP

Karel Padevet

19.12.2017 09:49
Nojo.. "zakážeme fšechno fšem".. samozřejmě v zájmu dobra...
Odpovědět
LB

Lukas B.

19.12.2017 15:07 Reaguje na Karel Padevet
zákaz všechno všem není dobrá cesta. kdo nemá okolo své haciendy ve vzdálenosti deseti kilometrů nikoho a nic, co by mohl obtěžovat, ať si tam střílí co chce. my ostatní bychom holt neměli obtěžovat.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist