Iva Tomášková: Víme všechno o zábavní pyrotechnice?
Když už nemyslíme na přírodu a zvířata, zkusme se zamyslet nad tím, co odpálená pyrotechnika může způsobit nám, našim dětem.
Snad budete mít trpělivost přečíst si souhrn nebezpečných látek, které potom dýcháme, dostanou se do půdy, vody. Ty prvky se po explozi zkrátka jen tak neztratí.
Stručný přehled problematiky
1. Ročně se v ČR dostane do životního prostředí kvůli ohňostrojům asi 12,5 t hořčíku, 10,5 t baria, 1 t stroncia, 0,8 t titanu, 0,5 t mědi, 1,2 t rubidia atd.
2. Množství uvolněného Zn, K a Na jsou tak obrovská, že je lze postihnout problematicky i jen bilančně. V pyrotechnických produktech jsou jejich sloučeniny obsaženy v mnohagramových množstvích.
3. Dalšími prvky, které se v tzv. zábavní pyrotechnice běžně vyskytují, jsou Li, Bi, Cr, Ni, Al, Fe, Be, Sb, Cd, Mn, V.
4. Množství Ba se oproti běžnému „pozadí“ v ovzduší během 45 minutového ohňostroje zvyšuje za nepříznivých povětrnostních podmínek až 580x. U Cu bývají tyto hodnoty poněkud nižší, zvýšení bývá 70 až 90 násobné. Podobné je to u Sr a Rb.
5. Hodnoty pro aerosolové částice PM10 a PM2,5 jsou typicky 50x až 90x zvýšené v průběhu a po ukončení ohňostroje, přičemž transportují prvky, které běžně nejsou na těchto částicích přítomny, například stroncium nebo rubidium. V průběhu Festivalu ohňostrojů v Montrealu byla v roce 2008 pro PM2,5 zaznamenána hodnota 10 000 µg m-3 (45 minut trvající ohňostroj umístěný v rozptylově nevhodné lokalitě a probíhající za nepříznivých klimatických podmínek). V průběhu asijských ohňostrojů (především Indie a Čína) jsou běžně dosahovány hodnoty až 50 000 µg m-3 pro PM2,5 po hodinovém ohňostroji.
6. Zvýšené hodnoty přetrvávají podle klimatických podmínek i řadu následujících dnů. Není výjimkou, že zvýšené pozadí v zimních měsících přetrvává i dva a více týdnů. Ovšem i po vymizení z ovzduší sloučeniny uvolněné při explozi rakety postupují dále do životního prostředí, dostávají se do vody a půdy a mohou vstupovat do potravních řetězců. Nutno zdůraznit, že bez ohňostrojů by se řada zmíněných prvků v měřitelném množství v životním prostředí vůbec nevyskytovala.
7. Jako „tracer“ pro PM2,5 se často používají právě Ba, Sr nebo Rb ionty. Ideálním „tracerem“ pro nelegální pyrotechniku je antimon.
8. V ČR je přibližně odhadováno, že například novoročního ohňostroje se aktivně účastní každý desátý spoluobčan. Počet odpálených raket je jen těžko odhadnutelný, předpokládá se v průměru asi pět odpálených raket na jednoho „střelce“. To znamená neuvěřitelných 5 milionů raket jen během silvestrovské noci. Česká obchodní inspekce uvádí přibližná množství legálně prodaných pyrotechnických produktů, ovšem i střízlivé odhady uvádějí, že možná až polovina této novoroční pyrotechniky pochází z nelegálního trhu a je prodávána podloudně na různých tržištích a v asijských obchodech. V těchto produktech se pak vyskytují i prvky, které se v produktech nabízených v běžné obchodní síti nemohou (nesmějí) vyskytovat. Expozice obyvatelstva například karcinogennímu antimonu může být tedy velmi vysoká. Pro zajímavost je možné zmínit, že v Indii zábavní pyrotechniku použije alespoň jednou ročně až 80 % obyvatelstva.
9. Ideálním „tracerem“ pro nelegální pyrotechniku je právě antimon nebo thallium.
10. Odpovídající monitoring v ČR i v EU zcela chybí. Tato problematika je podceňována i globálně. Navíc běžný spoluobčan vzhledem k naprosté absenci osvětové činnosti ani netuší, jak rizikovou činnost provozuje, případně, jak nebezpečným směsím sloučenin jsou on a jeho blízcí, často malé děti, exponovány. Při zběžném průzkumu u běžné populace bylo zjištěno, že se řada spoluobčanů navíc domnívá, že „to“ prostě „shoří“ a riziko není větší, než když se například opékají buřty u táboráku. Toto není prosím bohužel nadsázka! Negativně je vnímán především hluk a pak strach domácích zvířat. Dosti absurdní.
11. Dvojmocné ionty Ba jsou užívány pro dosažení zelené barvy, dvojmocné ionty Sr pro barvu červenou, jednomocná Cu pro modrou barvu, případně dvojmocná Cu v přítomnosti Cl rovněž pro modrou, sodné ionty pro žlutou atd. Hořčík, zinek, draslík atd. jsou součástí přítomných silných oxidačních činidel. Mezi ně patří chloristany a chlorečnany a některé peroxidické sloučeniny atd. V raketách je přítomen dále červený fosfor, síra, aktivní uhlí s vysokým povrchem, práškový zinek a hořčík atd.
Přečtěte si také |
Miroslav Bobek: Lampióny neštěstí12. Prvky se ve spalinách mohou vyskytovat v nulamocném stavu, častěji jsou však přítomny ve formě různých peroxidů a nestechiometrických sloučenin, které se vyznačují vysokou reaktivitou. Jejich rychlé působení na organismus je umocněno často vysokou rozpustností produktů exploze ve vodě.
13. Přestože je použití mnoha dalších prvků v zábavní pyrotechnice v zemích EU zakázáno, běžně se objevuje velké množství produktů s obsahem Pb, Tl, As a Sb. Zvláště olovo, thallium a arsen jsou v ohňostrojovém smogu detekovány téměř vždy, zvýšení u Pb bývá až 60 násobné oproti běžnému stavu. Tato skutečnost ukazuje na velký podíl nelegální pyrotechniky na evropském ohňostrojovém trhu. Sloučeniny antimonu jsou téměř všechny považovány za u lidí prokázané karcinogeny. Sloučeniny olova a thallia patří mezi komplexní jedy. Vysoká toxicita sloučenin arsenu je všeobecně známa. Expozice je téměř vždy inhalační a tudíž velmi účinná.
Přečtěte si také |
Jiří Malík: Vypouštění balonků? Dětská radost, ale i zbytečný odpad a utrpení zvířat14. Kromě prvků a iontů prvků (kovů a metaloidů) se do prostředí dostává velké množství toxických plynných produktů (oxidy síry, fosforu, dusíku a dále organické sloučeniny jako formaldehyd, acetaldehyd, butylacetát, rozličné organické hydroperoxidy, mohou vznikat chlorované uhlovodíky a dokonce polyaromatické uhlovodíky).
15. Zdravotní rizika uvedených emisí jsou enormní. Ohňostrojový smog představuje velmi podivnou směs sloučenin s velkým zdravotním rizikem, směs, která se jinak nemůže vyskytovat. Bohužel jsou však rizika zcela, nebo téměř zcela ignorována, nebo při nejmenším velmi podceňována. Pokud by se podobné produkce polutantů dopouštěl jakýkoliv průmyslový závod apod., jistě by čelil soudnímu stíhání a rychlému uzavření. Reakce obyvatelstva by jistě byla panická a velmi prudká.
Prosím, zamyslete se každý sám, zda to stojí pro chvilku zábavy.
Děkuji doc. Dr. Ing. Petru Klusoňovi, DrSc. z Ústavu chemických procesů AV ČR za odborné podklady.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (29)
Karel Zvářal
8.4.2021 08:03V článku se to hemží chemickými značkami a fyzikálními hodnotami. To by mi nijak nevadilo, bo lidí je hodně a je třeba ty masy naředit. Horší je, co to dělá s živočichy, kteří se nemají před tím stresem kam ukrýt a kolabují. Je mi jasné, že tato věta se měšťáčka nedotkne, hlavně že on se baví... Doporučil bych mu apku Ohňostroj, to se může své oblíbené kratochvíli věnovat před spaním, v metru či na výletě s přáteli - a nebude nikoho rušit. Jinými slovy - uvítám, když si na to legislativa posvítí a budou pořádány pouze oficiální seanse, volný prodej bych zakázal pod hrozbou mastných pokut. Je to novota na dvě věci...
Anežka M
8.4.2021 09:10 Reaguje na Karel ZvářalNo já Vám nevím, článek sice začíná zmínkou o Ignis Brunensis, ale na vesnici to není lepší, bouchá se tu o sto šest, asi co rodinné finance dovolí. A nejen na Silvestra, prakticky po celý advent a i v průběhu roku si tu a tam někdo odpálí soukromý ohňostroj. Pokud se odněkud začne šířit snaha ohňostroje omezit, bude to právě z měst, ne z vidlákova. Aspoň něco dobrého bychom těm měšťákům mohli přiznat, ne?
"uvítám, když si na to legislativa posvítí a budou pořádány pouze oficiální seanse, volný prodej bych zakázal pod hrozbou mastných pokut."
Moje řeč.
Karel Zvářal
8.4.2021 09:24 Reaguje na Anežka MBřetislav Machaček
8.4.2021 09:45bojovat alespoň tak, jako bojují proti myslivcům, rybářům, zemědělcům
atd. Přitom stačí velmi málo. Postavit dovoz a volný prodej mimo zákon,
zakázat nejen amatérské užití, ale i pouhé držení zábavné pyrotechniky.
Omezit produkci na vyjímečné oslavy a profesionální produkci a pouze
na základě přání obyvatel a ne úředníků, kteří se chtějí zavděčit oslům.
Chce to pouze vůli a podobnou aktivitu jakou zmíněné spolky a organizace
projevují jinde. Kdysi jsme bez toho žili taky a oslava nebyla o nic
horší, než při pohledu na ohňostroje a následný sběr mrtvolek, poraněných
a zaběhlých zvířat a taky zraněných lidí a zbytečných požárů.
Karel Zvářal
8.4.2021 09:51 Reaguje na Břetislav MachačekBřetislav Machaček
8.4.2021 10:20 Reaguje na Karel ZvářalJe to bohužel výplod totální komercionalizace všech
lidských činností zasahující i do ochrany přírody, kde
se už bez dotací pomalu ani nic nedělá a měřítkem se
stávají proinvestované miliony. To z čeho nic nekouká
je mimo perimetr mnoha spolků, které si vytyčují "velké
úkoly" za velké peníze. Ty malé zůstávají opomíjeny
a "neviditelné". Mimochodem jsem včera zaznamenal prvé
letošní kosí ptáče vylétlé čerstvě z hnízda. To teď jeho
rodiče přikrmuji žížalkami nachystanými na ryby, aby ho
zdárně odkrmili. Jeho rodiče jsou mí kamarádi, kteří mi
doslova při práci na zahradě loví hmyz metr ode mne. Kočky mají u mne mimo noc útrum a tak tu mají ptáci mimo toho
krahujce , sojek a strak oázu klidu a hojnosti. Kéž by tak tomu bylo i jinde, ale bohužel není a nebude.
Galipoli Petr
8.4.2021 10:27Martin Mach Ondřej
8.4.2021 16:37 Reaguje na Galipoli Petrano, autorka mi potvrdila, že máte pravdu, překlep opraven.
Děkujeme za upozornění.
Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz
Galipoli Petr
8.4.2021 18:49 Reaguje na Martin Mach OndřejMartin Mach Ondřej
9.4.2021 10:14 Reaguje na Galipoli PetrDíky, snad opraveno na skutečně správné tango lima.
Díky.
Zbyněk Šeděnka
8.4.2021 11:34Jirka Černý
8.4.2021 11:35Karel Zvářal
8.4.2021 11:43 Reaguje na Jirka ČernýJirka Černý
8.4.2021 17:53 Reaguje na Karel ZvářalZbyněk Šeděnka
8.4.2021 12:58 Reaguje na Jirka ČernýLukas B.
8.4.2021 13:45 Reaguje na Zbyněk Šeděnkau válek a vojenských cvičení s těžkých srdcem připouštím, že to asi musí být. ohňostroje jsou rozchcáplost.
Zbyněk Šeděnka
8.4.2021 21:20 Reaguje na Lukas B.Lukas B.
8.4.2021 22:02 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaZbyněk Šeděnka
9.4.2021 01:42 Reaguje na Lukas B.Jiří Daneš
8.4.2021 16:28 Reaguje navladimír šmídl
8.4.2021 21:20 Reaguje na Jiří DanešViktor Šedivý
8.4.2021 20:07Pavel Hanzl
8.4.2021 20:32 Reaguje na Viktor ŠedivýZbyněk Šeděnka
9.4.2021 01:44 Reaguje na Pavel HanzlJiří Daneš
9.4.2021 11:39 Reaguje na Pavel HanzlMajka Kletečková
9.4.2021 14:05Bohužel je pořád ještě hodně těch, co reagují podobně jako Karel Padevet na ekolistu „Tak nám zelený soudruhu řekněte, co všechno by jste ještě chtěl lidem zakázat...“ (https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/jiri-malik-vypousteni-balonku-detska-radost-ale-i-zbytecny-odpad-a-utrpeni-zvirat#diskuse)