https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/miroslavn-bobek-lampiony-nestesti
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Miroslav Bobek: Lampióny neštěstí

6.1.2020
Licence | Volné dílo (public domain)
Zdroj | Pigsels
Na Silvestra jsem z útesu nad setmělým mořem sledoval „lampióny štěstí“, které vánek zanášel nad pevninu, ke kéralským vesnicím a polím. Snad se nic nestane, říkal jsem si.
 

Jen o pár hodin později vzplál v německé Zoo Krefeld pavilon opic a lidoopů. Obětí děsivého požáru se v noci na 1. ledna stali mj. orangutani, šimpanzi a gorily. Ohromná tragédie! Jak kdosi poznamenal, svět zoologických zahrad zažil nejhorší Nový rok za celou historii. Příčinou krefeldského požáru přitom asi nebylo nic jiného než – „lampióny štěstí“!

A zatímco jsem pak během Nového roku na dálku sledoval zprávy z Krefeldu, přišla mi od kolegy Martina Kristena fotografie, kterou pořídil v areálu slonince v naší pražské zoo. „Lampion štěstí, který dnes ráno uvízl na plotě našeho dvora,“ připsal ke snímku Martin. „Stačilo pět metrů a dopadl na hromadu suchého okusu.“

Co k tomu všemu napsat? A je vůbec co?

Vždyť je to pořád dokola. Je evidentní, že „lampióny štěstí“ jsou daleko spíš „lampióny neštěstí“, a přesto si nezanedbatelný počet lidí jejich vypouštění prostě neodpustí. A ani zdaleka nejde jen o tenhle segment tzv. zábavní pyrotechniky. Stejně tak je zřejmé, že nezřízené odpalování hlučných petard, dělobuchů a raket nejen hraje na nervy nespočtu lidí i domácích zvířat, ale volně žijící zvířata také namnoze zabíjí, o znečišťování životního prostředí a nepořádku v ulicích nemluvě. Jenže i tato zábavní pyrotechnika se u nás nadále naprosto běžně prodává.

Zrovna o „lampiónech štěstí“ a mnoha dalších druzích zábavní pyrotechniky – od petard po rakety – přitom podle mého názoru není potřeba dlouze diskutovat. Menšina obyvatel tu omezuje a někdy také ohrožuje většinu. Proč s tím tedy, vážení zákonodárci, něco neuděláte?

Já vím, od krefeldské zoo jsem se dostal docela daleko… Tak hodně štěstí v novém roce! Nám všem – a to i bez „lampionů štěstí“ a vůbec bez valné části té tzv. „zábavní“ pyrotechniky.


reklama

 
foto - Bobek Miroslav
Miroslav Bobek
Autor je ředitelem Zoo Praha.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ig

6.1.2020 16:26
Zákonodárci s tím udělali. Někde je to přímo zakázané, u nás je to fakticky zakázané na velké části území (např. do 50 km od mezinárodních letišť + všechna další pravidla o blízkosti hořlavých materiálů). Jenže tupost zakázaná není a v tom asi bude ten problém. Ty Němky uvedly, že o zákazu nevěděly a že je ani nenapadlo, že by to mohlo být nebezpečné.
Odpovědět
JO

Jaroslav Olšanský

6.1.2020 17:03 Reaguje na
Co je to platné, že je to zakázané, když to nikdo nestíhá? To by na Silvestra nesměli být pendrekáři zalezlí v kanclech a spoléhat se na udavače a ti co jsou venku nebuzerovat řidiče v naději, že nachytají nějakého troubu. Na co mají vrtulníky nebo drony???
Odpovědět
JV

Josef Volfík

6.1.2020 18:12
Prodejce jen jednoho jediného lampionu bych zavřel na doživotí.
Odpovědět
VK

Veronika Kratinová

6.1.2020 18:49
Bohužel tady stále a dokola narážíme na sobeckost lidí, kteří nedokáží domyslet důsledky svých činů. O hrozbě, kterou tyto lampiony znamenají sice hasiči informují každý rok a každý rok žádají lidi ať je nevypouštějí. Všude se píše, že zrovna v České Republice je na většině území lampiony vypouštět nevhodné... I tak když jsem letos na Silvestra sledovala od nás ze třináctého patra ohňostroje nad polovinou Prahy, napočítala jsem během deseti minut minimálně dvacet lampionů vznášejících se v oblacích. Lidem je zkrátka jedno, že zrovna jejich lampion může zapálit o pár kilometrů dále střechu, nebo les... pokud se viník nepřizná jako tomu bylo v Německu, policie jen stěží vypátrá kdo otevřený oheň vypustil. Navíc i kdyby se vypouštění lampionů zakázalo, bylo by prakticky nemožné toho kdo porušuje zákon dopadnout... stejně jako by tomu bylo v případě zákazu pyrotechniky.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist