https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/jaka-je-nejdulezitejsi-poucka-kdyz-zalevate-rostliny-rucne
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jaká je nejdůležitější poučka, když zaléváte rostliny ručně?

12.6.2024 05:37 | PRAHA (Ekolist.cz)
Ilustrační zalévání květin v redakci Ekolistu.
Ilustrační zalévání květin v redakci Ekolistu.
Foto | Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz
Co myslíte, že je častější příčina úmrtí rostlin v nepřírodních podmínkách, tedy v interiéru, nebo v exteriéru v nádobách, na fasádách, na střechách apod.?
 
Sucho? Nadbytek vláhy, tedy přelití?

Na první dobrou je určitě druhá možnost správně.

Ale přesto…

Může se zdát, že existují pouze tyto dvě alternativy, ale není tomu tak. Je nutné vzít do úvahy nejen množství vody, ale i četnost zálivky. A to je právě ten hlavní kámen úrazu.

Nevyvážená a nepravidelná zálivka vždy vede k degradaci vegetace a postupně i k zániku.

Nejzřetelnější vliv je patrný u rostlin v interiéru (de facto nejméně přirozené prostředí).

Jak zjistit, jak moc je rostlina zalitá? Strčte prst do zeminy.
Jak zjistit, jak moc je rostlina zalitá? Strčte prst do zeminy.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora

Nejdůležitější poučkou, pokud jsou rostliny zavlažovány ručně, je: „Méně je více!“

To znamená, že naprostá většina pokojových rostlin spíš snese delší periodu sucha než déle trvající přemokření.

Úplně ideální je přenechat závlahu nějaké technologii. Ty nejjednodušší systémy pracují na bázi časovače, kde si pouze nastavíte, jak často a na jak dlouho se voda k rostlinám dostane.

Propracovanější systémy fungují na základě vyhodnocení vlhkosti substrátu, tak aby každá rostlina dostala jen tolik, kolik je potřeba.

Samozřejmě je nejlepší se inspirovat například ve velkoprodukčních sklenících, kde je vše řízeno velmi detailně. A i když ne vše lze využít v interiéru, je určitě dobré nějakou závlahu zahrnout i tam.

Pokud už vás nebaví zalévat kytky ručně, klidně se ozvěte a můžeme něco vymyslet. Každý případ je jedinečný a může skrývat zajímavé řešení, napište mi na e-mail posoldaviktor@gmail.com.

Pokud však péči o rostliny nemáte jako práci, ale naopak spíš jako relaxaci či meditaci, mám pro vás pár tipů:

      1. Nechávejte substrát na povrchu vyschnout (cca 2 cm)!
      2. Pro zjištění stavu je nejjednodušší použít prst! Pokud cítíte v substrátu vlhkost a po vytažení prstu vám na něm zůstaly kousky substrátu, je na další zálivku ještě čas.
      3. Pokud se na povrchu tvoří tvrdá krusta, přes kterou se vám nedaří vyzkoušet vlhkost, je problém ve směsi substrátu. Příště je potřeba víc substrát vylehčit, dosáhnout lepší struktury (doporučuji perlit nebo pemzu smíchat s kokosovými chipsy).
      4. Pokud substrát vyschne moc, až tak, že se vytvoří mezi květináčem a substrátem mezera, je potřeba květináč nechat v podmisce s vodou, tak aby se substrát zase nasákl vodou. Nic se však nesmí přehánět, stačí 15 minut a případně opakovat další den.
      5. Nikdy nezapomínejte na druh rostlin, který zaléváte. Když nevíte, použijte aplikaci na určení rostlin nebo to vezměte jednoduše. Tvrdé či masivní listy nebo listy “chlupaté” znamenají, že rostlina je zvyklá na nedostatek vody, a proto ji zaléváme výrazně méně než jiné.
      6. Nikdy nezapomínejte, kde rostlina stojí. Tady platí: málo světla = málo vody a naopak.

reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

LB

Lukas B.

12.6.2024 08:31
na to je výborná lidová poučka - nejlépe pokojové rostliny rostou mírným lemplům, kteří zalévají nepravidelně, ale nepravidelnost je přiměřená. než stálé přicmrndávání každý den je lepší ponechat den-týden-dva týdny-měsíc-dva měsíce (podle toho jestli je to fikus nebo kaktus) nasucho a pak přelít.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

12.6.2024 11:04 Reaguje na Lukas B.
1*
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist