Na pražských sběrných dvorech končí stále více nebezpečných tiskových kazet z Číny
Vincent van Dijk, generální tajemník asociace ETIRA k těmto čínským kazetám dříve uvedl: „V případě DekaBDE se nejedná o jednotlivé případy, ale o systémový problém asijských kompatibilních kazet obsahujících extrémně vysoké koncentrace nebezpečných látek. Mnoho asijských výrobců dokonce tvrdí, že jejich kazety jsou kompatibilní s nařízeními REACH a RoHS, ale samozřejmě nejsou.“
Výskyt zpomalovačů hoření uvolňovaný z těchto asijských kompatibilních tiskových kazet dokládá i předkládací zpráva pro Parlament České republiky, signovaným v Praze dne 12. února 2018 předsedou vlády České republiky, kde se mimo další uvádí: „Komerční směs dekabromdifenyletheru (c-dekaBDE, kongener BDE-209) patří mezi tzv. bromované zpomalovače/zhášeče hoření a jeho přítomnost ve výrobcích zabraňuje rozhoření ohně v jeho počátku. Je v životním prostředí široce detekována, vysoké koncentrace byly nalezeny v řadě organismů především u ptáků a u vyder a lišek žijících v okolí měst. Koncentrace u řady žab, ryb a ptáků dokonce překračovaly hodnoty, od kterých jsou prokazatelné vývojové, neurotoxické a endokrinní účinky. Používané výrobky obsahující dekaBDE a odpad obsahující/kontaminovaný dekaBDE jsou současným hlavním zdrojem těchto látek v ČR.“
Předpokládá se, že dlouhodobé působení těchto látek vede k poškození schopnosti reprodukce, poškození nervového systému, poškození imunitního systému, ke změnám v činnosti štítné žlázy. Trvalé vystavení kontaktu během nitroděložního vývoje může vést k narušení vývoje mozku a kostry. Obrovsky varující je výzkum týmu profesorky Jany Hajšlové z VŠCHT, který prokázal bromované zpomalovače v mateřském mléce všech testovaných matek na Olomoucku.
Pouze 16 % vysbíraných tiskových kazet bylo originálních nebo dříve renovovaných originálních kazet, které umožňují renovaci. Tyto kazety byly předány specializovaným firmám, které zajistí jejich renovaci a kazety tak dostanou druhý život, předejdou vzniku odpadu, ušetří významné množství emisí skleníkových plynů a dojde k úspoře primárních přírodních zdrojů.
Stále narůstající podíl jednorázových čínských kazet neustále zvyšuje náklady na likvidaci vysbíraného materiálu a neumožňuje rozšiřování sběru, obrovské množství kazet, z nichž část by byla znovu využitelná tak končí ve směsném odpadu.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (30)
Jaroslav Řezáč
7.3.2025 06:56Tonda Selektoda
7.3.2025 07:21Ty kazety snad nepadají z nebe? Někdo konkrétní, je do EU i k nám snad dováží a přes obchodní síť je distribuuje. Pokud jsou ty kritizované čínské kazety opravdu tak moc závadné, ať se autor místo psaní článku pro veřejnost, obrátí na kompetentní úřad a doloží mu svá moudra!
Jaroslav Řezáč
7.3.2025 07:32 Reaguje na Tonda SelektodaTonda Selektoda
7.3.2025 08:10 Reaguje na Jaroslav ŘezáčPavel Hrdlička
8.3.2025 07:16 Reaguje na Tonda SelektodaRadek Čuda
7.3.2025 11:43 Reaguje na Jaroslav ŘezáčTonda Selektoda
7.3.2025 16:59 Reaguje na Radek ČudaPavel Hrdlička
8.3.2025 07:26 Reaguje na Tonda SelektodaPavel Hrdlička
8.3.2025 07:27 Reaguje na Radek ČudaViktor Šedivý
8.3.2025 22:09 Reaguje na Pavel HrdličkaPavel Hrdlička
9.3.2025 15:34 Reaguje na Viktor ŠedivýU inkoustových kazet se typicky renovují tiskové kazety s integrovanou tiskovou hlavou. I když se kazety důkladně měří před renovací a po renovaci, skutečně je zhruba každá třístá vadná. Ale vzhledem k tomu, že tisková hlava je součástí kazety, opět nemůže dojít k nadměrnému opotřebení tiskárny.
Radek Čuda
10.3.2025 16:04 Reaguje na Pavel HrdličkaJenže o tom tu řeč není, reagoval jsem na "vyhazování kamkoli" o kterém psal pan Řezáč, když skutečnost je taková, že odevzdání do sběrného dvora je ten nejzodpovědnější způsob, jak se uvedeného zbavit.
Pavel Hrdlička
11.3.2025 09:32 Reaguje na Radek ČudaTonda Selektoda
11.3.2025 10:33 Reaguje na Pavel HrdličkaZkuste se přihlásit k exkurzi do některé spalovny a podívat se, jak se odpad skutečně spaluje, jak se z něj vyrábí teplo a elektřina, a jak se vzniklé spaliny v několika stupních čistí, aby splňovaly zákonem předepsané emisní limity znečištění ovzduší, než jsou vypuštěny komínem.
A co se týče Vámi uvedeného výbuchu v Ostravě, tam není spalovna komunálního odpadu, ale odpadu nebezpečného, což je úplně jiná liga...
Pavel Hrdlička
8.3.2025 07:21 Reaguje na Tonda SelektodaPavel Hrdlička
8.3.2025 07:35 Reaguje na Tonda SelektodaHonza Honza
7.3.2025 10:00Je to vlastně příčina Green Dealu: povinné předražené výrobky s krátkou dobou užití = ideál pro obohacení firem (a zisk z dané pro stát)
Dřív se zabalil salám do kusu papíru, byly kotle na uhlí bez elektriky na 100 let, teď stačí, že odejde čidlo a je s celým kotlem konec.
TČ stojí 400 tis, přitom by stačilo po 15 letech vyměnit kompresor za 50 tis-kdyby ale byl! Kdyby to někdo uměl!
Oprava přístroje se nevyplatí, přitom i v TV stačí vyměnit celou řídící desku a obrazovka zůstane. Výrobky by ale musely být taky z výroby na tuto jednoduchou výměnu připraveny. Elektroauta s vyměnitelnou baterií, baterie rozebíratelná na články a vyměnit jen některé, atd.
Když se o dělat nebude, vyčerpáme suroviny, jejich těžba bude stále náročnější a dražší a celý svět zaplavíme jedy, nejhorší jsou plasty, ty jsou už v každé naší buňce, asi budeme čekat až buňky všech organizmů budou odumírat, všechny propadnou rakovině a pak budeme bádat nad tím jak je plastický sáček výhodnější než kus papíru, levnější, jeho výroba energeticky méně náročnější než papír.
Měl jsem kdysi tiskárnu s páskem, který jsem vždy natřel inkoustem a bylo to, tisklo to dál. Jsou i tiskárny na doplnění inkoustu.
Richard Vacek
7.3.2025 14:25Naštěstí tu máme čínskou alternativu. Kazety které jsou opakovaně plnitelné, čínský prášek do tunerů a i čínské čipy, které fungují stejně jako ty originální.
Pavel Hrdlička
8.3.2025 07:32 Reaguje na Richard VacekSoučasně máte na trhu alternativu kvalitních renovovaných tiskových kazet, které tím, že jsou vyráběny v zemích EU musí splňovat velmi přísnou legislativu EU.
Stejnou legislativu teoreticky musí splňovat i ony čínské tonery, ale dozorové orgány prostě neumí kontrolovat dovážené produkty bez označení výrobce, takže se soustředí pouze na pár zbývajících evropských výrobců.
Tonda Selektoda
8.3.2025 21:43 Reaguje na Pavel HrdličkaVhozením do popelnice, nebo předáním ve sběrném dvoře, se z něj stává komunální odpad.
Odpad pak může být předán buď k materiálové recyklaci, nebo k energetickému využití, nebo se má uložit na skládce. Navíc platilo, že pokud se nepotřebná věc, jednou stala odpadem, nebylo již možné, ji znovu aktivovat, nebo ji po úpravě (opravě), třeba i znovu prodat pro původní způsob použití.
Co se týče té zmíněné metodiky. Je to jen obezlička – účelový výklad, k obejití zákona. Jasně, pokud majitel té kazety, tuto místo vyhození do popelnice, nebo odevzdání ve sběrném dvoře, kazetu předá podnikateli „renovátorovi“, kazeta se vlastně odpadem vůbec nestane – jen změní svého majitele.
Jestli však má takový renovátor odbornou znalost o nebezpečnosti té kazety, nebo o škodlivosti jejích komponent pro lidské zdraví, má se se svou znalostí obrátit na příslušnou inspekci a nevymlouvat se v diskusi na kapacitní možnosti inspekce. Od toho si snad ze svých daní, tyto inspekční orgány platíme, aby konaly?
Pavel Hrdlička
9.3.2025 15:39 Reaguje na Tonda SelektodaOd toho si snad ze svých daní, tyto inspekční orgány platíme, aby konaly? Kéž by to tak opravdu bylo...
Richard Vacek
9.3.2025 06:46 Reaguje na Pavel Hrdličkahttps://data.worldbank.org/indicator/SP.DYN.LE00.IN?end=2022&locations=CN-CZ&start=1960&view=chart
Pavel Hrdlička
9.3.2025 15:37 Reaguje na Richard VacekFraunhofer Institute for Environmental, Safety, and Energy Technology UMSICHT.
Richard Vacek
10.3.2025 19:34 Reaguje na Pavel HrdličkaPavel Hrdlička
11.3.2025 09:35 Reaguje na Richard VacekRadim Polášek
10.3.2025 09:01A pak se diví, že se objevují výrobci alternativ, kteří dokážou z těch kazet ve stejné kvalitě potisknout papír dvakrát, čtyřikrát levněji, protože je to prostě technicky snadno a se ziskem vyrobitelné a dosažitelné.
Bláboly o škodlivosti čínských kazet jsou nesmysl, ty výrobky se k nám nepašují načerno, ale dovážejí oficiálně a prodávají je oficiální prodejci, kteří zisk z toho přiznávají a daní.
Pro státní instituce není žádný problém toto zboží prověřit a prodej závadných tiskových kazet zakázat a prodejce a dovozce případně pokutovat.
Pavel Hrdlička
11.3.2025 09:38 Reaguje na Radim PolášekA ano, pro ČIŽP je to obrovský problém.