Průvodce výběrem ekologických a šetrných zařízení na ohřev vody a vytápění
Tepelná čerpadla
Tepelná čerpadla jsou jedním z nejmodernějších způsobů ekologického vytápění. Využívají přírodní zdroje tepla, jako jsou vzduch, voda nebo země (geotermální vrt). Fungují na principu přenosu tepla z venkovního prostředí do interiéru, čímž šetří energii a přispívají k ochraně životního prostředí.
Výhody
U tepelného čerpadla očekávejte vysokou účinnost, zejména při využití s podlahovým topením. Jeho provoz je velice šetrný k přírodě, protože omezuje spotřebu fosilních paliv. Při napojení na fotovoltaiku je jeho ekologická stopa při provozu prakticky nulová.
Nevýhody
Pořízení tepelného čerpadla je nákladnější záležitost. I když v případě náhrady neekologického zdroje vytápění můžete využít dotační programy, jako je například Nová zelená úsporám, stále budou vaše náklady v desítkách tisíc. Tepelná čerpadla se hodí i pro rekonstrukce, počítat ovšem musíte s vyššími náklady na instalaci kvůli stavebním úpravám. Kaskády tepelných čerpadel můžete využít i do bytového domu, pokud ale přecházíte z jiného zdroje tepla, počítejte se složitým papírováním.
Pokud chcete ekologicky vytápět dům a nevadí vám větší počáteční investice, je tepelné čerpadlo jedním z nejvhodnějších řešení.
Eko bojlery
Ekologické bojlery jsou navrženy tak, aby ohřívaly vodu s minimální spotřebou energie. Existuje více typů bojlerů. Například tepelné čerpadlo s bojlerem, které kombinuje výhody tepelného čerpadla a bojleru pro vyšší účinnost, nebo solární bojler, který funguje na principu solárních kolektorů, které přeměňují sluneční energii na teplo.
Výhody
Použitím eko bojleru nejen snížíte svou ekologickou stopu, ale také můžete ušetřit až 60 % nákladů oproti klasickým ohřívačům vody. Jejich instalace je jednoduchá a jejich provoz je téměř bezúdržbový.
Nevýhody
Solární panely i tepelné čerpadlo vyžadují vyšší počáteční investice. Pokud navíc žijete v chladnějším a méně slunečném prostředí (například na horách), jejich účinnost v zimě klesá.
Ať už používáte ekologický bojler nebo běžný typ bojleru, je velmi důležité zajistit jeho správnou údržbu. Při nesprávném používání a nižších teplotách totiž může dojít k množení nebezpečné bakterie způsobující legionářskou nemoc.
Eko bojler je skvělý doplněk k tepelnému čerpadlu. Pokud již v domácnosti bojler máte a jen hledáte ekologičtější náhradu, je to jasná volba.
Kotle na biomasu
Biomasové kotle spalují dřevo, dřevěné pelety nebo brikety. Jsou vhodné pro rodinné domy, kde nahradí tradiční kotle na uhlí či plyn. Jejich největším ekologickým přínosem je využití odpadů a obnovitelných přírodních zdrojů. Pálením biomasy také vzniká pouze velmi malé množství skleníkových plynů. Pořád se ale jedná o pálení, musíte tedy počítat s nutností pravidelné a časté údržby.
Výhody
Jak jsme již uvedli výše, největší výhodou kotle na biomasu je využití obnovitelných přírodních zdrojů a odpadů. Zejména pokud máte přístup k biomase či topnému dřevu, je tento způsob vytápění také poměrně levnou variantou i v těch největších mrazech.
Nevýhody
Na druhou stranu je kotel velmi náročný na provoz. Kromě pravidelné údržby také musíte přikládat a zpracovávat topivo. Pro to samozřejmě musíte mít i místo ke skladování.
Kotel na biomasu je vhodný pro všechny, kdo se nebojí si „ušpinit ruce” za cenu spolehlivého zdroje tepla a teplé vody za každé situace.
Elektrické infrapanely
Poměrně novým a inovativním způsobem vytápění jsou elektrické infrapanely. Ty vytápí přímo objekty a osoby v místnosti místo vzduchu, čímž zajišťují efektivní distribuci tepla. Dostat je můžete i v podobě tapet, takže se nemusíte bát, že by hyzdily váš interiér. Jejich největší výhodu vidíme v rychlosti, jakou pocítíte po jejich zapnutí teplo.
Výhody
Skvělá varianta pro menší prostory, jde tedy o vhodné ekologické topení v bytě.
Nevýhody
Jejich účinnost není tak vysoká jako u předchozích způsobů vytápění. Nejsou tak vhodné pro větší objekty a prostory. Kvůli jejich inovativnímu charakteru však počítejte, že jejich pořízení může být trochu oříšek.
Elektrické infra tapety doporučujeme především jako sekundární zdroj tepla.
Doporučení závěrem
Všechna tato zařízení jsou navržena tak, aby dosahovala vyšší energetické účinnosti a minimalizovala emise CO₂. Zvažte proto podmínky ve vašem bydlení a možnosti financování, aby se ekologické vytápění domu nebo levné vytápění bytu stalo nejen ekologicky, ale i ekonomicky přínosným řešením. Jednou z možností je i kombinace systémů, využít můžete například i větrání s rekuperací, které dále šetří vaši peněženku i přírodu.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (5)
Tonda Selektoda
4.12.2024 07:05vaber
4.12.2024 11:19Žádný vhodný regulátor jsem nenašel ,takže mohu jen regulovat výkon do boileru ručně sám, spínačem za tři stovky z Číny a to je prakticky nepoužitelné , když není vymetená obloha od rána do večera. Ovšem když dobře svítí, vodu v pohodě ohřeju.
Když jsem hledal informace o dotaci na ohřev teplé vody,odborníci mi kromě jiného, vysvětlili ,že můj bojler 80l nelze použít, podivné ,až nesmysl.
Tonda Selektoda
4.12.2024 13:24 Reaguje na vaberJestli je na něm uvedeno, že je pro napětí 230 V, 50 Hz, pak není dobrý nápad, připojit ho na jiné napětí a na proud stejnosměrný. Což o to, pokud napětí dlouhodobě nebude překračovat těch 230 V, spirály to snesou. Jenže, v tom boileru máte též vypínač, provozní i havarijní termostaty. A jejich kontakty nejsou uzpůsobeny na stejnosměrný proud. Při vypínání spirály budou vystaveny zvýšené míře opalování, vzniklým jiskřením, nebo i elektrickým obloukem. Až třeba jednou i selžou...
vaber
5.12.2024 08:50 Reaguje na Tonda SelektodaNěco o elektrice vím,studoval jsem elektrofakultu a celý život jsem pracoval na elektrárnách na elektrickém zařízením.