https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/neodnasejte-si-od-stanku-domu-ziveho-kapra-apeluje-v-praze-nova-kampan-za-soucitne-zachazeni-s-rybami
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Neodnášejte si od stánku domů živého kapra, apeluje v Praze nová kampaň za soucitné zacházení s rybami

6.12.2024 05:23 | PRAHA (Ekolist.cz)
Štědrovečerní večeře bude stejně dobrá i s touto drobnou změnou v našich nákupních zvycích.
Štědrovečerní večeře bude stejně dobrá i s touto drobnou změnou v našich nákupních zvycích.
Foto | Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz
Hlavní město ve své nové kampani vyzývá k důstojnému zacházení s kapry během vánočního období. Cílem osvětové kampaně je veřejnost upozornit na utrpení, které kapři hlavně v prosinci podstupují. Respektovat tradice lze i tak, aby byl konec rybího života bez zbytečného stresu a pomalého umírání, uvedli zástupci města.
 
„Nechceme nikomu zakazovat jíst kapra na Štědrý den, nebojujeme proti této tradici. Naším cílem je poukázat formou osvěty na to, že některé formy nakládání s kapry jsou pro tato zvířata velmi drastická, bolestivá, jsou na hraně týrání,“ řekl na úvod tiskové konference ke kampani náměstek primátora hl. m. Prahy Jiří Pospíšil.

Cílem kampaně je podle jeho slov povzbudit veřejnost, aby se zamyslela nad tím, jakým způsobem se s kapry zachází a že jim naše mnohé zvyky přináší velké, a přitom zcela zbytečné utrpení.

Vystresované ryby velmi trpí při přepravě v taškách, v chlorované vodě domácích van i při neodborném a bolestivém zabíjení. Podmínkám, které kaprům způsobují zbytečné utrpení, lze však snadno předejít. Lidé by neměli umisťovat kapry do vany na dlouhý čas. Pokud nemají správné zkušenosti, neměli by se pokoušet ryby zabíjet vlastními silami. Ani by je neměli nevypouštět zpět do přírody.

Proč nekupovat živého kapra?

Z průzkumů veřejného mínění vyplývá, že přibližně 15 % lidí kupuje u stánků kapra živého a usmrcuje ho doma. „Naše rada je – nechte si kapra odborně usmrtit u stánku a odneste si domů kapra čerstvého, ale už mrtvého,“ uvedl Jiří Pospíšil.

Odborné a rychlé usmrcení zvířete v místě prodeje minimalizuje jeho bolest a stres. Pokud si lidé nechají rybu u stánku i vykuchat, zajistí, že maso bude správně zpracované a neriskují ani jeho znehodnocení žlučí při vlastní neopatrné manipulaci.

„Kapr začíná svou pouť k zákaznickému pultu výlovem rybníku a převezením do sádek. Tento proces je nezbytný, ale pro ryby stresující,“ popisuje Ondřej Slavík, odborník na chování ryb z České zemědělské univerzity. Současná snaha je podle jeho slov dobu a trasu transportu zvířat zkracovat. Optimální by tedy bylo ukončit život ryb už na sádkách.

Během transportu a stánkového prodeje jsou ryby namačkány na sebe, stírá se jejich ochranný sliz, může u nich dojít k povrchovým i vnitřním zraněním. Ryby také přicházejí o své tukové energetické zásoby.

Trápení, které není slyšet

Odnešením živé ryby od stánku se její trápení prodlužuje. Kapr není schopný dýchat mimo vodní prostředí, při přepravě v igelitové nebo síťové tašce trpí nedostatkem kyslíku – dusí se.

Umístění do domácí vany pak představuje pro kapra teplotní šok. V pitné vodě přítomný chlor je pro ryby toxický, způsobuje podráždění žaber a kůže, což znamená další stres, bolest a někdy i úhyn. Ryby mohou také ztrácet orientaci, plavat na boku.

Neodborné zabíjení v domácnostech bez zkušeností a správného vybavení pak způsobuje zvířeti další zbytečnou bolest a prodlužují jeho utrpení. I se zvířetem, které má být zkonzumováno, má být zacházeno tak, aby jeho utrpení bylo co nejmenší a zaslouží si rychlou smrt, uvedli autoři kampaně.

Licence | Volné dílo (public domain)

„Napříč Evropou se s touto formou prodeje vůbec nepotkáte,“ upozorňuje Slavík. Na tamních trzích jsou ryby usmrcovány a obaleny ledovou tříští.

Vypuštění kapra zpátky do přírody není záchrana

Další zbytečnou bolestivou smrtí může být vypuštění kapra do řeky. To sice může na první pohled působit jako milosrdné gesto, ale ve skutečnosti tomu tak není. Nepřežije 80 % kaprů vypuštěných zpátky do přírody, upozorňuje kampaň.

Kapr je po týdnech sádkování a převozu vyčerpaný, má oslabený imunitní systém a často poškozenou ochrannou vrstvu slizu, která ho chrání před infekcemi. Náhlý teplotní šok v nové vodě, neznámé vodní prostředí, ve kterém se nemá kde schovat, a nedostatek energie vedou k tomu, že ryba v drtivé většině případů nepřežije.

Tyto skutečnosti potvrzují i vědecké studie zabývající se měřením stresových hormonů a dalších látek v těle ryb. Více informací ve studii Rizika snížení welfare kaprů při stánkovém prodeji.

„Pro nás lidi jsou Vánoce svátkem radosti a klidu, ale také časem, kdy se snažíme být velkorysí a laskaví ke svým nejbližším, ale i ke světu kolem. Zkusme být o letošních Vánocích soucitní i vůči kaprům a malou změnou našich zvyků jim pojďme ušetřit velké kapří trápení,“ uvedl Jiří Pospíšil.

„Naše kampaň si ale klade za cíl upozornit veřejnost na možné soucitnější zacházení s kapry, než se z kádě přesunou na náš talíř. Štědrovečerní večeře bude stejně dobrá i s touto drobnou změnou v našich nákupních zvycích,“ říká náměstkyně primátora hl. m. Prahy pro životní prostředí a klimatický plán Jana Komrsková. Stejně jako se staráme o poraněná či slabá zvířata, měli bychom věnovat pozornost i těm, jejichž trápení není slyšet.

V Praze se loni prodávají živí kapři asi na 200 místech, V celém Česku prodejci v roce 2023 nahlásili Státní veterinární správě téměř 3000 prodejních míst.

Kampaň je již k vidění v ulicích Prahy. Další informace přináší na stránkách https://praha.eu/vanoce-pro-kapry

Kromě této kampaně připravuje Praha na konci roku osvětu týkající se užívání pyrotechniky v Praze. Na některých místech je totiž její odpalování zakázáno. Po novém roce se chce město v kampani věnovat správnému přikrmování zvířat v Praze.


reklama

 
foto - Vítková Zdeňka
Zdeňka Vítková
Autorka je šéfredaktorkou serveru Ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (7)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Štemberk

6.12.2024 16:06
Záleží na tom, jak dlouho bez vody kapr je, než se začne dusit. To nastane až tehdy, když mu začnou osychat žábry. Když cesta domů trvá do 10 minut, tak jí kapr v tašce přežije bez újmy. Problém ale je, že většina lidí nemá doma k dispozici dostatečně velkou nádrž s prokysličenou vodou bez chloru, aby v ní mohla kapra přechovávat živého bez týrání.
K zabití kapra není potřeba žádná velká odbornost, pouze určitá míra zručnosti. Postup lege artis je, že ho omráčíme silným úderem do hlavy tvrdým tupým předmětem, ostrým nožem mu přeřežeme žábry a necháme ho vykrvácet.
Odpovědět
Anyr

Anyr

6.12.2024 16:55 Reaguje na Jaroslav Štemberk
Jo, tak nějak. :) Ale do teď jsem myslel, že je to dost jasné, když se to tu dělá takovou dobu.
Pravidlo už za mých praprarodičů: kup jikrnáče, rychle s ním domů, voda odstátá a připravená ve vaně (jsme z vesnice, voda je tu super), následoval krátký pobyt v ní a zabití dle klasiky - bacit a podříznout. Můj praděda řezník to dělal úplně stejně jako současný kámoš ajťák.
A vykuchat rybu, aniž si člověk znehodnotí "produkt"... tak to už je to riziko no, i moje babča jednou tu žluč prořízla, protože jí spadly brejle. :D

Každopádně. Nic proti konci zbytečnému utrpení zvířat. Když se koukám na to, jak se rybáři (spíš rybníkáři) chovají ke kaprům (mj.), tak mi to připomíná práci s brambory. Vytáhnout z půdy/vody, sesypat, roztřídit, uskladnit a vyexpedovat, zbytečně neotloukat, aby se produkt nepoškodil, ale zase to nepřehánět, a následně co nejlépe prodat.
Je to humus.
Na stranu druhou si říkám, že až se začne hrotit trhání bylinek - protože to je přece příšerné, přijít k ŽIVÉ ROSTLINĚ a vlastně ji začít likvidovat - a začne se měřit, kolik "stresu" ta rostlina u toho produkuje, a hlavně jak to omezit, ideálně přechodem k frutariánství, tak že už snad budu mrtvý. :D A to píšu jako "nemasožravec".
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

6.12.2024 20:27
No nosit kapra domů živého je opravdu nedobré.
Zákaz prodeje je snaha řetězců mastit si kapsu na prodeji ryb zpracovaných.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

7.12.2024 08:08 Reaguje na Slavomil Vinkler
No potvrzrní: Tříkilovou rybu na štědrovečerní stůl tak není problém pořídit za cenu kolem 315 Kč. Pokud se tedy místo k rybářům nevydáte do některých obchodů s cenami kaprů v úplně jiné výši.
Ceny předobjednávek kaprů již vyděsily nemálo zákazníků, kteří zavítali do jedné z klatovských prodejen. Právě v ní je totiž přivítal ceník s nabídkou kapra s kůží za 389 Kč/kg a kapra bez kůže za 409 Kč/kg, což znamená, že jen za tříkilového kapra lidé v tamní prodejně nechají 1227 korun.
No je to cena čistého masa, ale u kapra je poměr masa a ostatního na polévku tak 2/3.
Odpovědět
MM

Milan Milan

6.12.2024 20:53
Myslím že to jsou jenom myšlenkové zkratky současné změkčilé generace, dokonce snad pouze pózy rádoby ochránců. Týrání je jistě nepřístojné i nedůstojné člověka, ale i v přírodě zvířata i ryby často hladoví po mnoho dnů, stres zažívají denně a sami jej svému okolí často i vytváří.
Odpovědět
Jan  Knap

Jan Knap

8.12.2024 22:02
Myslím,že by se pan Pospíšil a různí redaktoři měli nejprve trochu vzdělat,než budou psát kraviny.Vodu do vany stačí napustit do vany,než si půjdete koupit kapra,chlor do návratu s kaprem z vody vyprchá. Většina lidí toho živého kapra kupuje kvůli dětem. Na přepravu kapra vám stačí dát do igelitové tašky mokrý hadr a kapra do něho zabalit-vzpomeńte na seriál Chalupáři.Rybníky se loví s předstihem a kapr se drží na sádkách v průtočné vodě z důvodu,protože se připravoval na zimu,má hodně zásobních látek a byl by moc tučný.Sádkování zlepší kvalitu masa. V zahraničí na trzích se prodávají chlazené ryby ale mořské. My moře nemáme. A rozhodně je zdravější si dát kapra než lososa z farem,plného léčiv a chemikálií. A tak by se dalo pokračovat.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

9.12.2024 18:46 Reaguje na Jan Knap
No vodovodní voda svou kvalitou je pro ryby nevhodná hodně dní. Vy jse nikdy neměl rybičky? Asi nejde jen o chlor. Mám odzkoušeno, že stejné, problémy dělá voda ze studny i bez chloru. Ryby zbělají a často uhynou. Pokládám za nejrozumější při nakoupení kapra nechat zabít.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist