https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/cina-baleny-cerstvy-vzduch-z-kanady-se-stal-hitem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Čína: balený čerstvý vzduch z Kanady se stal hitem

26.12.2015 02:01 | PRAHA (ČTK)
První várka 500 jejích vzduchových lahví o několika různých objemech se na čínském trhu vyprodala během dvou týdnů.
První várka 500 jejích vzduchových lahví o několika různých objemech se na čínském trhu vyprodala během dvou týdnů.
Mohl by se v lahvích balený a dovážený vzduch z Kanady stát řešením čínského smogového problému? Odpověď na tuto otázku možná zná kanadská firma Vitality Air, která prodává čerstvý vzduch z horské oblasti ve městě Banff. První várka 500 jejích vzduchových lahví o několika různých objemech se na čínském trhu vyprodala během dvou týdnů, napsal zpravodajský server CNN.
 

"Teď přijímáme spoustu předobjednávek na další zásilku a blížíme se k tisícovce kusů," řekl Harrison Wang, ředitel odboru Vitality Air pro obchod s Čínou. Vzduch se prodává v přepočtu za 350 až 400 korun podle velikosti nádobky.

Severní Čína se často halí do hustého smogu, zvláště pak během zimních měsíců, kdy lidé začínají vytápět domy uhlím. Ani letošní rok není výjimkou. Nedávno hlavní město Peking vyhlásilo vůbec poprvé nejvyšší - červený - stupeň varování před znečištěním ovzduší, kvůli němuž byly uzavřené školy a omezená doprava.

Spoluzakladatel firmy Vitality Air Moses Lam uvedl, že ho tento druh obchodního podnikání napadl, když viděl, jak kdosi na internetovém dražebním serveru eBay nabízí uzavřený igelitový pytlík vzduchu s vyvolávací cenou 99 centů.

"Chtěli jsme se pustit do něčeho nezvyklého a zábavného, a tak jsme se rozhodli zkusit, jestli dokážeme prodávat vzduch," dodal. Lam, který bydlí v Edmontonu, pravidelně absolvuje čtyřhodinovou jízdu do Banffu, kde tráví deset hodin balením vzduchu.

"Je to časově náročný proces, protože každá lahev je plněná ručně. Mluvíme tady o čerstvém vzduchu, takže ty lahve nechceme prohánět nějakým strojem, kde by vzduch mohl kontaminovat pach oleje a maziv," uvedl. Zatímco v Kanadě si jeho produkty lidé kupují spíš jako kuriozitu, v Číně je berou coby spotřební zboží s reálným využitím.

"V Severní Americe považujeme svůj čistý vzduch za něco samozřejmého, ale v Číně je situace velmi odlišná," řekl. "Když může Čína dovážet jídlo a vodu, proč by neměla mít právo také na vzduch z dovozu?"


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist