https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/hranicka-propast-je-s-404-metry-nejhlubsi-zatopenou-jeskyni-sveta
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Hranická propast je s 404 metry nejhlubší zatopenou jeskyní světa

30.9.2016 13:11 | HRANICE (ČTK)
Potápěči se vracejí do vstupního jezírka.
Potápěči se vracejí do vstupního jezírka.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Libor Čech / www.hranickapropast.cz
Hranická propast na Přerovsku je nejhlubší zatopenou jeskyní na světě. Potvrdil to v úterý výzkum česko-polské expedice, která spustila sondu pomocí robota až do hloubky 404 metrů. Dosavadní rekord držela italská propast Pozzo del Merro s naměřenou hloubkou 392 metrů. Napsal to magazín The National Geographic, který se na výzkumu podílel. Údaje dnes potvrdil Miroslav Lukáš z České speleologické společnosti Hranický kras, který se výzkumu účastnil.
 

Trasu sondě připravil v zaplavené vápencové propasti polský potápěč Krzysztof Starnawski, který se s ní část cesty potopil. Sondě ve specifickém jeskynním prostředí poskytl co nejlepší výchozí pozici do nejhlubší části jeskyně. Poté už sestupovala sama. "Podařilo se to. Miniponorka dosáhla hloubky 404 metrů, kdy již končil vodicí kabel. Po cestě pořizovala videozáznam. Podle záběrů sestupovala zřejmě po svahu, prostor před robotem se zdál stále otevřený, nevypadalo, že by tam již bylo dno," řekl dnes Lukáš.

Na hloubkový průzkum měli speleologové k dispozici dálkově řízený podvodní robot s obsluhou. Starnawski nejprve natáhl vodící orientační šňůru do hloubky zhruba 200 metrů, na řadu poté přišlo nainstalování kladek pro vodící kabel robota v hloubce kolem 60 metrů, odkud už robot sestupoval sám a pokračoval podle "měřicích" šňůr umístěných Starnawskim při předchozích akcích do hloubky 370 metrů, uvedli v tiskové zprávě speleologové z hranické organizace České speleologické společnosti. Tam operátor robota opustil vodící šňůru a pokračoval pocitově do hloubky podél stěny. "V maximální dosažené hloubce 404 metrů musel být průzkum ukončen z důvodu dosažení konce vodícího kabelu robota," uvedli speleologové. Dodali, že poté, co zpracují a vyhodnotí nasbíraná data, zveřejní vlastní popis akce a nově objevené prostory na svých stránkách www.hranickapropast.cz.

Pohled od Hranické propasti vzhůru.
Pohled od Hranické propasti vzhůru.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Libor Čech / www.hranickapropast.cz

Speleologové zkoumají hloubku propasti již řadu let a hranice postupně posunují. V říjnu 2012 hranici dosavadního zkoumání této lokality posunul Starnawski, který se potopil až do 225 metrů. Při téměř devítihodinovém ponoru pomocí měřicího zařízení zmapoval navíc propast do hloubky 373 metrů. Před dvěma lety se ponořil do hloubky 200 metrů, objevil tunel, kterým protáhl sondu až do hloubky 384 metrů, těsně pod hranicí italského jeskyně. Loni sestoupil do rekordní hloubky potopení 265 metrů.

Osmačtyřicetiletý Starnawski, který žije v Krakově, agentuře AP řekl, že se cítí "jako Kolumbus 21. století." Ponory do Hranické propasti jsou podle něj výzvou, neboť voda je místy velmi zkalená a chladná - má okolo sedmi stupňů Celsia; navíc její minerální složení poškozuje výstroj a dráždí pokožku. Do jeskyně se polský potápěč vrátí už v sobotu, kdy se znovu ponoří k "tunelu" v hloubce 200 metrů, aby vytáhl na povrch robota, kterého speciálně pro tuto expedici vyrobila polská firma GRALmarine.

Speleologové věřili, že světového rekordu v Hranické propasti jednou dosáhnou. "Když se podařilo před dvěma lety zmapovat další hloubku, věřil jsem, že to půjde a světový rekord pokoříme. Je to v této chvíli už o technice. Fyzicky se dá sice potopit hlouběji, prokázala to laboratorní měření. Ale potápění v jeskyni je něco jiného. Je rozdíl, když máte nad sebou volnou vodu, nebo strop," doplnil Lukáš. Podle odborníků výzkum propasti nekončí, prozkoumávat ji hodlají dále. "Máme v plánu vyrobit podobné zařízení v české režii," dodal speleolog.

Hranická propast leží na pravém břehu Bečvy v národní přírodní rezervaci Hůrka u Hranic v katastru města Hranice. Propast je v Hranickém krasu nedaleko veřejnosti přístupných Zbrašovských aragonitových jeskyní. Hloubka suché části propasti je 69,5 metru. Průzkumné ponory jsou zde evidovány soustavněji zhruba od roku 1961.


reklama

 
Alena Horáková
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist