http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/kompenzacemi-pro-horniky-byly-stvrzeny-limity-tezby-mini-aktiviste
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

Kompenzacemi pro horníky byly stvrzeny limity těžby, míní aktivisté

6.10.2016 10:04 | PRAHA (ČTK)
"Vracet se k otázce prolomení limitů na velkolomu ČSA by po dnešku bylo absurdní," uvedl programový ředitel Hnutí Duha Jiří Koželouh. Podle aktivistů by peníze na dávky pro horníky měl kabinet získat od majitelů firem prostřednictvím dalšího zvýšení poplatků za těžbu.
"Vracet se k otázce prolomení limitů na velkolomu ČSA by po dnešku bylo absurdní," uvedl programový ředitel Hnutí Duha Jiří Koželouh. Podle aktivistů by peníze na dávky pro horníky měl kabinet získat od majitelů firem prostřednictvím dalšího zvýšení poplatků za těžbu.
Foto | Greenpeace - Václav Vašků / Greenpeace media
Kompenzacemi pro propuštěné horníky, které schválila vláda, byly stvrzeny takzvané těžební limity hnědého uhlí v severních Čechách. Ve společném prohlášení to uvedly ekologické organizace. Výplata kompenzací se totiž má mimo jiné týkat pracovníků hnědouhelného dolu ČSA, u kterého loni nebyly limity prolomeny. Pracovnicí povrchového dolu mají po propuštění dostávat náhradu 5300 korun až po dobu pěti let.
 

Vláda před rokem rozhodla, že se limity těžby uhlí se na severu Čech prolomí pouze v dolu Bílina, kde těží Severočeské doly ze skupiny ČEZ. V dolu ČSA, kde těží Severní energetická, zůstávají zachovány. Podle firmy, kterou ovládá miliardář Pavel Tykač, tehdejší rozhodnutí vlády znamená postupný útlum těžby, který se dotkne víc než tisíce lidí. Kompenzace by se zde podle dřívějších informací mohla týkat asi 1900 lidí.

"Vracet se k otázce prolomení limitů na velkolomu ČSA by po dnešku bylo absurdní," uvedl programový ředitel Hnutí Duha Jiří Koželouh. Podle aktivistů by peníze na dávky pro horníky měl kabinet získat od majitelů firem prostřednictvím dalšího zvýšení poplatků za těžbu. "Bylo by velmi rozumné to propojit," řekl vedoucí energetické kampaně Greenpeace Jan Rovenský.

Vláda již letos v březnu schválila nařízení, na základě kterého stouply poplatky za povrchovou těžbu uhlí na dvojnásobek. Schválené nařízení navázalo na novelu horního zákona. Změna v poplatcích má od příštího roku přinést do státní pokladny o 427 milionů korun více než v roce 2013. Na příjmy rozpočtů obcí má mít neutrální dopad. V roce 2013 získaly obce z poplatků zhruba 450 milionů korun a státní rozpočet 150 milionů korun. Ze samotné těžby hnědého uhlí šlo obcím asi 200 milionů Kč a státu 66 milionů korun.

Vláda schválila kompenzace pro propuštěné horníky z dalších dolů v Česku těsnou většinou. Nesouhlasí s nimi vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO). Dnes ráno zopakoval, že jde o příspěvek pro Tykače. Těsné rozhodnutí vlády potom padlo v okamžiku, kdy Babiš opustil jednací sál. Novinářům řekl, že nevěděl, že se bude v tu chvíli o návrhu jednat, a že počítal, že přijde na řadu až jako poslední bod dnešní schůze vlády. Podle ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové (ČSSD) však nedával Babiš pozor, když ministři na začátku jednání hlasovali o změně pořadu programu.

tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Blíž přírodě
Blíž přírodě

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist