https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/kradeze-kovu-klesaji-opatreni-se-u-vykupu-budou-zprisnovat-dale
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Krádeže kovů klesají, opatření se u výkupu budou zpřísňovat dále

2.5.2016 10:00 | PRAHA (ČTK)
Na sběrny se loni zaměřila i Česká inspekce životního prostředí, zkontrolovala 665 provozoven kovošrotu.
Na sběrny se loni zaměřila i Česká inspekce životního prostředí, zkontrolovala 665 provozoven kovošrotu.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Počty trestných činů spojených s krádežemi kovů meziročně klesly o více než polovinu, ovlivnilo to nejen zpřísnění pravidel výkupu kovošrotu od loňského března, ale zřejmě i krize na trhu s ocelí. Řadě sběren podle celostátní ankety ČTK klesl obrat, některé krachují a stěžují si kvůli bezhotovostním platbám na přebujelou administrativu. Ministerstvo životního prostředí (MŽP) hodnotí zavedená opatření pozitivně, a to i přesto, že některé sběrny podle České obchodní inspekce stále vykupují zakázané druhy odpadů a porušují předpisy. Ministerstvo chce opatření zpřísňovat i dále.
 

Policie po celé republice řešila rok před zavedením vyhlášky MŽP měsíčně průměrně kolem devíti set případů krádeží kovů. Vyhláška poté začala platit loni v březnu a stanovila, že za odevzdaný kovový šrot už lidé nebudou ve sběrnách dostávat hotovost. Již v té době se ale počty krádeží snižovaly. Průměrný měsíční počet krádeží se od března 2015 do letošního března pohyboval kolem 380, vyplývá z policejních statistik, které ČTK poskytlo ministerstvo. Meziročně tedy krádeže klesly o 57 procent.

Některým sběrnám v severním příhraničí ubyly podle ankety až dvě třetiny zákazníků a lidé podle výkupců vozí raději šrot do Polska, kde stále vykupují za hotové.

Ministr Richard Brabec (ANO) ČTK řekl, že ke zlepšení situace přispěla i zvýšená kontrolní činnost inspektorů a policie ve sběrnách po celé republice. Za jeden z hlavních problémů ale stále považuje počet sběren a výkupen kovů, na obyvatele snad nejvyšší v Evropě. Podle odhadů jich jsou 4,5 tisíce. "U takového počtu je takřka nemožné zajistit efektivní kontroly. Ne všechny sběrny jsou navíc legální. Jedním z navrhovaných opatření je proto zpřísnění podmínek pro vydávání povolení sběrnám a následné relicencování všech sběren u nás," řekl Brabec.

Přísnější podmínky pro získání licence v připravovaném novém zákoně o odpadech proto zahrnují povinné zavedení kamerového systému, odborné zaškolení personálu sběren ve vedení evidence či zkrácení otevírací doby na denní hodiny, doplnil ministr.

Podle svazu výkupců ale situace souvisí s poklesem cen oceli v Evropě kvůli levné čínské konkurenci. Starostové si obecně ale opatření pochvalují, protože ubylo krádeží kovů na veřejném majetku.

Na sběrny se loni zaměřila i Česká inspekce životního prostředí, zkontrolovala 665 provozoven kovošrotu, zatímco předloni 384. Loni dostali majitelé sběren pravomocné pokuty za 18,8 milionu korun. Na kontroly používala více inspektorů, hlavně při dvou mimořádných policejních akcích. Zjistila neplnění evidencí a nedodržování pravidel o provozních řádech, které jsou důležité kvůli prevenci kriminality a odhalování pachatelů.

Předseda Svazu výkupců a zpracovatelů druhotných surovin Petr Miller, který sdružuje 80 firem s ročním obratem 16 miliard korun, ale tvrdí, že bezhotovostní platby mají na situaci na trhu bezvýznamný vliv. "Je to krizí ocelářského průmyslu, která je v celé Evropě. Pokud klesnou ceny ze šesti korun za kilo na 70 haléřů, je to dramatické. Nemá už smysl dávat omezení," dodal. Ani sběračům kovů se tento byznys prý už nevyplatí.

Počty krádeží kovů a způsobené škody:

obdobípočet krádeží kovůškoda v Kč
březen 2014118742 235 600

únor 2015710

23 281 500

březen 2015561

41 997 500

únor 2016288

13 219 956

březen 201629314 380 296

Zdroj: MŽP a Policie ČR


reklama

 
Šárka Mrázová
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist