http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/legendarni-mont-saint-michel-zustane-ostrovem-zanasenou-hraz-nahradil-most
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

Legendární Mont-Saint-Michel zůstane ostrovem. Zanášenou hráz nahradil most

3.11.2015 01:19 | MONT-SAINT-MICHEL (ČTK)
Ostrov Mont-Saint-Michel (Hora sv. Michaela) byl svatým místem už pro Kelty, kteří ho zasvětili bohu Slunce
Ostrov Mont-Saint-Michel (Hora sv. Michaela) byl svatým místem už pro Kelty, kteří ho zasvětili bohu Slunce
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Po deseti letech skončily práce, které umožnily slavnému opatství Mont-Saint-Michel v severozápadní Francii zachovat si ostrovní charakter. "Člověk opravil, co poškodil. Přírodě se vrátila její práva," uvedl francouzský prezident François Hollande při slavnostním otevření mostu, který spojuje legendární místo s pevninou.
 

Hlavním bodem úprav bylo odstranění asi 900 metrů dlouhé hráze se silnicí, která spojovala ostrov s pevninou od roku 1879, a její nahrazení mostem. Hráz totiž znemožňovala volný pohyb mořských proudů a přispívala tak k zanášení zátoky u Mont-Saint-Michel pískem. Odborníci spočítali, že kvůli usazování písku a zarůstání zátoky vegetací by Mont-Saint-Michel za asi 35 let už nemusel být ostrovem.

Na skalnatém ostrůvku se uprostřed mořské zátoky u normandského pobřeží tyčí opatský chrám, gotický klášterní komplex, mohutné hradby a malá vesnice. Všemu vévodí ve výši 170 metrů pozlacená socha archanděla Michaela na špici věže chrámu, která měří 4,2 metru a váží téměř půl tuny. Každoročně sem kvůli tomu jezdí přes tři miliony lidí. Opatství je od roku 1979 na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Ostrov Mont-Saint-Michel (Hora sv. Michaela) byl svatým místem už pro Kelty, kteří ho zasvětili bohu Slunce. Za římských dob se místo nazývalo Hrobová hora, údajně podle toho, že skála byla kdysi keltským pohřebištěm. Na náboženskou tradici navázali i raní křesťané: v roce 966 zde benediktinští mniši vybudovali klášter, jedno z duchovních center západní civilizace.


tisknout poslat
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist