http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ministerstvo-financi-nyni-usetri-podle-babise-na-ekologickych-zakazkach-az-polovinu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

Ministerstvo financí nyní ušetří podle Babiše na ekologických zakázkách až polovinu

12.11.2015 10:56 | PRAHA (ČTK)
Mezi dosud nedořešené staré ekologické zátěže patří areály společností Spolchemie Ústí nad Labem, Spolana Neratovice, laguny Ostramo, Unipetrol Litvínov, státní podnik DIAMO, Paramo, Synthesia Pardubice nebo Třinecké železárny.
Mezi dosud nedořešené staré ekologické zátěže patří areály společností Spolchemie Ústí nad Labem, Spolana Neratovice, laguny Ostramo, Unipetrol Litvínov, státní podnik DIAMO, Paramo, Synthesia Pardubice nebo Třinecké železárny.
Foto | Jan Stejskal / Ekolist.cz
Ministerstvo financí je schopné ušetřit na ekologických zakázkách zhruba polovinu dříve předpokládaných výdajů. Podle ministra financí Andreje Babiše (ANO) by mělo MF ušetřit na odstranění starých ekologických škod 25 až 30 miliard korun ve srovnání s vítěznou nabídkou 57 miliard Kč v tendru na odstranění starých ekologických škod jednou velkou zakázkou z roku 2008. Tuto zakázku vypsalo MF za ministra financí Miroslava Kalouska, vláda Petra Nečase ji ale v roce 2011 zrušila. Vyjádření Kalouska ČTK shání.
 

"Právě v Kalouskově super ekotendru mohla ta vítězná firma vydělat 25 až 30 miliard na úkor státu... Dnes můžeme prohlásit, že to umíme zhruba za polovinu," uvedl Babiš. Stát nyní vypisuje zvláštní tendry na sanaci jednotlivých lokalit.

V minulosti stát podle náměstka ministra financí Ondřeje Závodského mohl ušetřit na odstraňování starých ekologických škod sedm až osm miliard korun, pokud by se i dříve zadávaly zakázky ve veřejném výběrovém řízení. Upozornil, že od roku 2001 byly zadány zakázky za zhruba 16 miliard korun, přičemž zakázky za 10,5 miliardy byly v uzavřeném výběrovém řízení.

"Dnes jsme ve veřejných zakázkách na ceně okolo 30 procent dříve odhadovaných nákladů. Pokud by se postupovalo dříve takto, ušetřili bychom šest až sedm miliard korun," uvedl Závodský. Letos byly vypsány zakázky jen veřejných výběrových řízeních, a to za 800 milionů korun. MF chce ročně uvolňovat z privatizačního fondu na staré ekologické škody tři až 3,5 miliardy korun.

Stát ve smlouvách vlastníkům zamořených území slíbil, že jim odstranění ekologických škod zaplatí. Závazek je právně vymahatelný a při jeho nesplnění státu mohou hrozit žaloby nebo arbitráže. MF již čelí žalobě kvůli zadávání zakázek na odstranění starých ekologických škod, a to od firmy SAP Mimoň.

Celková výše státních garancí poskytnutých na odstranění starých ekologických škod činila ke konci června 154,4 miliardy korun, a od počátku roku tak klesla o 32,4 miliardy korun. Od roku 1991 do konce letošního června ministerstvo uzavřelo ekologické smlouvy s garancemi za 175,7 miliardy korun. Ty se postupně upřesňují, na konci loňského roku činily 207,7 miliardy korun.

Mezi dosud nedořešené staré ekologické zátěže patří areály společností Spolchemie Ústí nad Labem, Spolana Neratovice, laguny Ostramo (celá tzv. Dolní oblast Vítkovic v Ostravě, včetně řady koksoven), Unipetrol Litvínov, státní podnik DIAMO, Paramo, Synthesia Pardubice nebo Třinecké železárny.


tisknout poslat
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist