Ministerstvo stvrdilo zákaz stavby větrné elektrárny v Jeseníkách
Ministerstvo vydalo rozhodnutí na konci března. Potvrdilo v něm rozhodnutí olomouckého krajského úřadu, který zrušil veřejnoprávní smlouvu o umístění a provedení stavby větrné elektrárny v této lokalitě. Tuto smlouvu uzavřel s firmou Benoco stavební úřad. "Rozhodnutí ministerstva je od 21. března v právní moci. Pro stávající tři větrné elektrárny v dané lokalitě, které jsou stavbou dočasnou s dobou trvání do 31. prosince 2018, to neznamená nic. Znamená to, že Benoco nemůže uskutečnit svůj záměr nahradit tyto tři stávající větrné elektrárny novou větrnou elektrárnou o vyšším výkonu a větší výšce," řekl Vilém Frček z odboru komunikace ministerstva pro místní rozvoj.
Olomoucký krajský úřad veřejnoprávní smlouvu uzavřenou v roce 2014 zrušil již dříve kvůli rozporu s právními předpisy. Podnět k prozkoumání jim dali šumperští ochránci přírody. "Hlavním důvodem pro zrušení veřejnoprávní smlouvy je, že se jednalo o zcela novou stavbu větrné elektrárny, nikoliv změnu dokončené stavby formou nástavby nebo stavebních úprav, jak tvrdí žadatel, umístěnou a povolenou veřejnoprávní smlouvou," řekla ČTK mluvčí kraje Kamila Navrátilová. Nová stavba by musela být schvalována za přísnějších podmínek, řešit by se musela například i otázka vlivu na životní prostředí.
Větrná elektrárna na Medvědí hoře stojí od 90. let. Dříve ji provozovala společnost ČEZ, nyní patří plzeňské firmě Benoco. Ta chtěla tři současné elektrárny odstranit a nahradit je jednou větší o celkové výšce 99 metrů. Zástupci firmy v tisku již dříve uvedli, že se na přípravě projektu podílela řada odborníků, kteří rekonstrukci navrhli co nejcitlivěji k životnímu prostředí.
Dosavadní tři stožáry jsou vysoké zhruba čtyři desítky metrů. Umístěny jsou v sedle Medvědí hory nedaleko přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé Stráně v Jeseníkách v nadmořské výšce 1160 metrů. Svým umístěním patřila k nejvýše položeným větrným elektrárnám v Evropě, uvádí ČEZ na svých stránkách.
reklama