http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/obama-rozsiri-morskou-rezervaci-u-havaje-bude-nejvetsi-na-svete
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

Obama rozšíří mořskou rezervaci u Havaje, bude největší na světě

26.8.2016 13:55 | WASHINGTON (ČTK)
Pro srovnání, rezervace bude mít zhruba třetinu rozlohy Evropské unie
Pro srovnání, rezervace bude mít zhruba třetinu rozlohy Evropské unie
Americký prezident Barack Obama výrazně rozšíří mořskou rezervaci Papahanaumokuakea u Havaje. Informoval o tom Bílý dům. Oblast, která je na seznamu světového dědictví Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO), prohlásil za chráněnou v roce 2006 Obamův předchůdce George Bush mladší, od té doby se rezervace zahrnující moře, ostrovy i atoly několikrát rozrostla.
 

Po nynějším rozšíření bude mít chráněný park rozlohu asi 1,5 milionu kilometru čtverečních, což z něj podle havajské televize KHON učiní největší mořskou rezervaci na světě. Pro srovnání, rezervace bude mít zhruba třetinu rozlohy Evropské unie. Rozloha parku po svém vyhlášení prezidentem Bushem mladším před deseti lety byla zhruba čtvrtinová, i tak ale v té době byla podle Reuters největší na světě. Vyhlášení parku, kde je zakázán komerční rybolov, poté inspirovalo vznik podobných rezervací po celém světě.

Na chráněném území, které zahrnuje Severozápadní havajské ostrovy, žijí mořské želvy, tuleni havajští a miliony mořských ptáků. Obama, který se narodil na Havaji, oblast navštíví 1. září, aby poukázal na hrozbu změn klimatu, které oceány čelí. Cílem jeho cesty jsou i Midwayské ostrovy, které jsou součástí rezervace a dějištěm bitvy během druhé světové války.tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

Blíž přírodě

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist