http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/odbornici-budou-v-zime-proverovat-zda-na-broumovsku-zije-vlk
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

Odborníci budou v zimě prověřovat, zda na Broumovsku žije vlk

11.11.2015 12:06 | HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK)
Výskyt vlků na Broumovsku byl potvrzen na jaře roku 2013, kdy se podařilo najít stopu a trus. Od té doby však žádné další známky pobytu vlka v oblasti objeveny nebyly
Výskyt vlků na Broumovsku byl potvrzen na jaře roku 2013, kdy se podařilo najít stopu a trus. Od té doby však žádné další známky pobytu vlka v oblasti objeveny nebyly
Odborníci z Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky budou v následujících měsících prověřovat, zda na území Chráněné krajinné oblasti Broumovsko žije vlk. V posledních týdnech se objevilo několik pozorování zvířete, které dospělého vlka připomíná, sdělila Karolína Šůlová z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.
 

"Pozorování máme hlášeno z několika míst, naše fotopasti, které máme v terénu, však doposud žádné zvíře podobné vlku nezachytily. Podařilo se však získat snímek, na kterém je vyfocena v mlze psovitá šelma, podle oslovených expertů by to vlk být mohl. Jakmile napadne sníh, pokusíme se nalézt stopy nebo zbytky trusu a chlupů pro genetickou analýzu," uvedla Hana Heinzelová ze Správy CHKO Broumovsko.

Při sledování a analýzách vzorků bude spolupracovat i Hnutí Duha Olomouc, která již na Broumovsku působí díky projektu monitoringu šelem. "Zahrnuje i severní Čechy, Krkonoše nebo Jeseníky. Kromě vlka se zaměřuje také na rysa ostrovida a kočku divokou. Na Broumovsku nám s monitoringem pomáhá deset fotopastí a několik místních spolupracovníků. Určitě uvítáme určitě i další hlášení zajímavých pozorování od veřejnosti," uvedl koordinátor monitoringu velkých šelem z Hnutí Duha Miroslav Kutal.

Výskyt vlků na Broumovsku byl potvrzen na jaře roku 2013, kdy se podařilo najít stopu a trus. Od té doby však žádné další známky pobytu vlka v oblasti objeveny nebyly. Podle odborníků se na Broumovsko šíří vlci zřejmě z německo-polského pomezí, kde podle odhadů v několika smečkách žije více než stovka zvířat. Na Českém území byli vlci vyhubeni koncem 19. století, znovu se začali vracet až v posledních letech. Například loni na jaře výskyt vlků na Českolipsku potvrdily fotopasti a páru šelem, který dorazil z oblasti Lužice, se narodila mláďata.


tisknout poslat
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist