http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/praha-by-mela-do-2020-zdvojnasobit-recyklaci-stavebniho-odpadu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

Praha by měla do 2020 zdvojnásobit recyklaci stavebního odpadu

19.11.2015 01:11 | PRAHA (ČTK)
Jedním ze způsobů, jak toho dosáhnout, by podle POH byla povinnost využívat při veřejných stavbách namísto přírodních zdrojů recykláty
Jedním ze způsobů, jak toho dosáhnout, by podle POH byla povinnost využívat při veřejných stavbách namísto přírodních zdrojů recykláty
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Praha by měla do roku 2020 zhruba zdvojnásobit využití stavebního odpadu. Ročně by tak mělo být zpracováno o 388 000 tun odpadu více než dosud. Stavební odpad tvoří 72 procent z více než 3,5 milionů tun odpadu, které ročně Praha vyprodukuje. Na veřejném projednání Plánu odpadového hospodářství (POH) to řekl Karel Bursa ze společnosti ISES, která POH zpracovávala. Finální verzi POH by měla mít Praha do konce listopadu 2015.
 

Celkem by se tak za pět let mělo v hlavním městě opětovně využívat až 70 procent stavebního a demoličního odpadu. Jedním ze způsobů, jak toho dosáhnout, by podle POH byla povinnost využívat při veřejných stavbách namísto přírodních zdrojů recykláty. To by se mohlo stát součástí projektu stavby, kde by bylo rovněž uvedeno, co s odpadem po dokončení stavby bude, aby neskončil celý na skládce.

V rámci nakládání s odpady bude muset Praha také vybudovat kompostárnu. Podle Burzy Praha ji sice v Malešicích má, ta ale není typickou kompostárnou - bioodpad se tu pouze vybírá, ale zpracovává se mimo území Prahy. "Praha jako takto velké město by se o své odpady měla starat," řekl Bárta. V současné chvíli město dokončuje přípravu stavby první kompostárny ve Slivenci, o její stavbě letos rozhodlo vedení Prahy.

V rámci sběru tříděného odpadu musí Praha zrevidovat počet míst, kde kontejnery stojí. Najít, kam je možné je ještě přidat, kde zřídit nové nebo kde je s nimi případně problém, řekl Bárta. Podle něj je rovněž důležitá informovanost obyvatel o třídění.

Na vedení Prahy pak čeká kromě jiného také vyřešit problém nakládání s kaly z Ústřední čistírny odpadních vod, rozšíření počtu sběrných dvorů, zlepšení a vyšší podpora sběru elektroodpadu nebo vytvoření způsobu nakládání s odpady z gastronomie.

POH je pro Prahu klíčový dokument, jehož vytvoření jí ukládá rozhodnutí státu o nakládání s odpady. Praha jej začala vypracovávat letos v únoru. Projednat a schválit jej pak musí vedení Prahy.


tisknout poslat
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist