http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pred-peti-lety-odjela-gorila-moja-z-prazske-zoo-do-spanelska
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

Před pěti lety odjela gorila Moja z pražské zoo do Španělska

28.11.2016 09:00 | PRAHA (ČTK)
Moja v prvních měsících života v náručí matky.
Moja v prvních měsících života v náručí matky.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Khalil Baalbaki / Zoo Praha
Před pěti lety, 29. listopadu 2011, byla z pražské zoo do španělského parku Cabárceno převezena gorila Moja, první gorila narozená v ČR. Samička Moja, jejíž jméno ve svahilštině znamená První, přišla na svět 13. prosince 2004.
 

Gorilka se stala po narození miláčkem pražské zoo, proudily za ní davy návštěvníků. Po převezení do Španělska se Moja úspěšně zapojila do tamní gorilí skupiny. Sama už se také stala matkou, v roce 2013 se jí narodila samička Duni (česky Malá).

Zoo Praha chová gorily od roku 1963, jejich množení je ale v zajetí obtížné. Kromě Moji porodila samice Kijivu ještě samečky pojmenované Tatu (2007; v létě 2012 se ale nešťastnou náhodou oběsil při hře na laně), Kiburi (2010) a Nuru (2012). V prosinci 2010 se samici Bikiře narodil Tano, kterého však matka nepřijala, a putoval tak do gorilí "školky" v německém Stuttgartu. Dvakrát rodila také samice Kamba, mláďata ale při porodu vždy zemřela. Letos v dubnu se v pražské zoo narodil samici Shindě gorilí sameček Ajabu.

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist