http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/toxicky-kal-z-protrzene-brazilske-nadrze-doputoval-do-atlantiku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

video uvnitřToxický kal z protržené brazilské nádrže doputoval do Atlantiku

23.11.2015 08:27 | RIO DE JANEIRO (ČTK)
Toxický kal z protržené odpadní nádrže v Brazílii doputoval do Atlantiku, kde může podle biologů vážně ohrozit mořskou faunu. Důlní společnost se pokusila u ústí prohloubit a rozšířit koryto řeky, aby se jedovatá skvrna rozptýlila v moři co nejrychleji, informovala stanice BBC.
 

Vlna nebezpečného odpadu obsahujícího mimo jiné rtuť či arsen se dva týdny po protržení dvojice odpadních nádrží dolu na železnou rudu dostala 500 kilometrů po proudu řeky Doce až k oceánu u východního pobřeží Brazílie. Ekologové se obávají, že jedovaté látky budou mít vážný dopad na zdejší populace velryb, delfínů či ohrožených kožatek velkých, což jsou největší žijící mořské želvy. "Přísun živin v celém potravním řetězci ve třetině jihovýchodní části Brazílie a polovině jižního Atlantiku bude narušen nejméně na sto let," řekl BBC mořský biolog Anres Ruchi.

Skvrna již podle dalších expertů zapříčinila vyhynutí několika druhů organismů v řece Doce, kde se týmy lidí snaží zachraňovat ohrožené ryby umisťováním do narychlo přistavených nádrží.

Důlní společnost Samarco, jejíž vlastníci byli potrestáni pokutou ve výši miliardy realů (6,6 miliardy korun), se skvrnu pokusila ohraničit plovoucími bariérami, poskytla nádrže pro ryby a rozšířila ústí řeky. Podle analytiků se škody včetně nákladů na vyčištění oblasti vyšplhají nejméně na několik miliard dolarů.

Při neštěstí zemřelo začátkem listopadu v okolí důlního komplexu Germano na jihovýchodě země 11 lidí a dalších 12 se stále pohřešuje. Přesné příčiny jedné z nejhorších ekologických havárií v dějinách Brazílie se nadále vyšetřují.


Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist