Vědci: Senátní úpravy pravidel pro národní parky ohrozí přírodu
Zatímco poslanecké znění vládní předlohy platforma označuje za kompromis mezi vědeckou obcí a obecními samosprávami, senátní úpravy podle iniciativy nahrávají podnikatelům, lobbistům a developerům.
"Senátem navržené změny neberou v potaz nejnovější poznatky o stavu a vývoji přírody a jdou zcela proti evropskému trendu v její ochraně. Ve většině evropských států se neustále zvyšuje jak počet národních parků, tak i rozsah bezzásahových oblastí ponechaných přírodě bez lidských zásahů," uvedl ředitel Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd Michal Marek.
Senát chce v předloze například změnit pasáž o účelu národních parků, zvýšit práva tamních obcí a zrušit patnáctileté moratorium na rozdělování parků do jednotlivých zón podle stupně ochrany. Sněmovna bude o novele rozhodovat hned v úvodu příští schůze v úterý 21. února.
Senátní verzi přijde podpořit prezident Miloš Zeman. Chrání podle něho zájmy šumavských obcí. Naopak podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) by senátní úpravy mohly přinést ničivé změny a konec tuzemských národních parků.
Při prosincovém sněmovním schvalování novely pro ni hlasovalo 121 ze 167 přítomných poslanců. Proti bylo 22 poslanců hlavně z řad ODS, ale taky KSČM a ČSSD. Výsledek naznačuje, že Sněmovna by mohla senátní znění odmítnout a potvrdit svou variantu pravidel pro národní parky.
Návrh zákona o ochraně přírody a krajiny podle změn, které navrhli v lednu senátoři, povede k vyprázdnění pojmu „národní park“, varuje poradní odbor Českobratrské církve evangelické pro otázky životního prostředí.
V prohlášení poradního odboru Českobratrské církve evangelické pro otázky životního prostředí stojí, že „Podle Bible byl svět nám lidem svěřen do péče, abychom byli dobrými hospodáři. Svojí činností jsme však náš svět přetvořili za dlouhá tisíciletí natolik, že především v Evropě nezbývá mnoho míst, kde bychom měli šanci setkat se tváří v tvář s nenarušenou či nerušeně se obnovující přírodou."
Taková místa podle Českobratrské církve evangelické chráníme především v národních parcích. "Proto se přidáváme i my k výzvě poslancům Parlamentu ČR, aby se při svém nadcházejícím hlasování přidrželi původní verze novely zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, ve verzi schválené v prosinci 2016 Poslaneckou sněmovnou, a zamítli verzi, kterou 18. ledna 2017 schválila horní komora Parlamentu ČR," hlásá Českobratrská církev evangelická.
Senátní verze zákona totiž podle ní narušuje jasnou definici cílů existence národních parků (§ 15), což církev vede k obavám, že by zákon v této verzi vedl k faktickému vyprázdnění pojmu „národní park“ v české legislativě a k ohrožení reálné ochrany přírody v Národních parcích České Švýcarsko, Krkonoše, Podyjí i Šumava.“
reklama