http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vodohospodari-chteji-kvuli-migraci-ryb-zpruchodnit-jezy-na-dyji
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

Vodohospodáři chtějí kvůli migraci ryb zprůchodnit jezy na Dyji

19.9.2016 09:15 | PODHRADÍ NAD DYJÍ (ČTK)
Vodohospodáři počítají s obnovením migrační propustnosti na jezech Krejčův a Zátiší.
Vodohospodáři počítají s obnovením migrační propustnosti na jezech Krejčův a Zátiší.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Povodí Moravy chce zprůchodnit pro migraci ryb dva jezy v Podhradí nad Dyjí na Znojemsku, investice si vyžádá asi 42 milionů Kč. Zahájení projektu je v plánu v lednu 2017.
 

Vodohospodáři počítají s obnovením migrační propustnosti na jezech Krejčův a Zátiší. Použijí k tomu technologii obousměrných Archimédových šroubů, takzvanou šnekovou turbínu, která díky naváděcímu proudění umožňuje migraci ryb a říčních živočichů po i proti proudu. Projekt má podle povodí značný ekologický význam. Kromě zprůchodnění posílí kvalitu rybí obsádky, zvýší její atraktivitu i biologickou rozmanitost," uvedl generální ředitel Povodí Moravy Jan Hodovský.

Dodal, že zprůchodnění jezů představuje pilotní projekt, který má zajistit migraci ryb mezi územím České republiky a Rakouska. Šnekové turbíny by však měly vyrábět i elektrickou energii. "Vyrobená energie nebude dodávána do sítě. Povodí Moravy projekt nerealizuje s vidinou zisku za prodej energie," uvedl mluvčí státního podniku Petr Chmelař. Podnik podle něj jedná se zástupci obce o bezplatném využití energie pro veřejnost, například jako dobíjecí stanice pro elektrokola či osvětlení v obci.

tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

Blíž přírodě

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist