Deset tisíc lososích jiker se líhne ve speciálním inkubátoru přímo v řece Kamenici
„Metodu líhnutí jiker v inkubačních schránkách testujeme mimo jiné proto, že není zcela objasněný mechanismus, jakým u malých lososů dochází k takzvanému 'homingu', tedy jakým způsobem si lososi vytvářejí vazbu k domovskému vodnímu toku,“ říká Jiří Křesina ze společnosti Beleco, která schránky instaluje. „Letos prvně vyzkoušíme také nový typ inkubační schránky, takzvaný plovoucí box, od kterého očekáváme, že bude odolný vůči usazování říčních sedimentů.“
„K úkolům ochrany přírody patří nejen zachování a zlepšování podmínek pro druhy, které našemu území zůstaly zachovány. Pokud je to v našich silách, je třeba vyhubené druhy do naší přírody také aktivně vracet,“ říká Pavel Benda, ředitel Správy národního parku České Švýcarsko. „Je dobré při reintrodukčích projektech kombinovat různé přístupy. Proto k jarnímu vypouštění lososího plůdku a podzimnímu vypouštění větších rybiček přibyla také právě probíhající inkubace jiker.“
O navrácení lososů obecných do přítoků Labe se čeští rybáři snaží od roku 1998. Po vzniku Národního parku České Švýcarsko patří snaha o reintrodukci lososů obecných také k prioritám správy národního parku, která každoroční jarní vypouštění plůdku prováděné ve spolupráci s Českým rybářským svazem od roku 2008 pravidelně doplňuje podzimním vypouštěním takzvaných půlročků, tedy malých lososů o velikosti 8 až 10 centimetrů. Lososi se přítoků Labe v Českosaském Švýcarsku každoročně vracejí v průměrných počtech desítek jedinců. Cílem správy parku je tuto populaci posilovat do doby, než bude soběstačná a nebude již podporu ze strany člověka potřebovat.
Správa národního parku České Švýcarsko do reintrodukce lososů obecných zapojuje také veřejnost. V rámci programu nazvaného Návrat lososů umožňuje mimo jiné adopce malých lososů zasláním dárcovských SMS. Adoptivní rodiče si pak na podzim mohou „své“ lososy přijít i vypustit. Zájemci najdou podrobnosti na www.navratlososu.cz.
reklama