Dnes je mezinárodní den slonů
Slon indický původně obýval oblasti o rozloze 9 miliónů km2 (od Iráku k Číně a na jih po Cejlon). Přeměnou jejich přirozeného prostředí hlavně na zemědělskou půdu došlo k prudkému poklesu počtu zvířat i rostlin. Dnes žijí indičtí sloni na velice fragmentovaném území o celkové rozloze méně než 0,5 miliónů km2 – obývají tedy pouze 5 % původní plochy. Velikost volně žijící populace je odhadována na 40 000 jedinců. V Červeném seznamu jsou vedeni jako „ohrožení“ (Endangered).
V posledních letech se pro slony indické stalo hrozbou i virové onemocnění způsobené tzv. sloním herpes virem. Tímto onemocněním jsou ohroženi zejména slůňata a mladí sloni do věku sedmi let. Pro slony chované v lidské péči je toto onemocnění smrtelné. Zatím se nepodařilo najít látku, jež by nemoc zastavila. Nejvíce jsou ohrožena slůňata, kterým se nedostalo mateřského mléka. Zoo Ostrava podporuje výzkum této nemoci, kterému se intenzivně věnuje tým profesor Thomase Hildebrandta z Leibnizova institutu pro výzkum zvířat v Berlíně (Leibniz Institute for Zoo and Wildlife Research Berlin, IZW) – renomovaného výzkumného pracoviště. Tomuto pracovišti jsou určeny finanční prostředky ze sbírky I slůňata stůňou vyhlášené ostravskou zoologickou zahradou v dubnu 2014.
Slon africký obýval původně téměř celou Afriku (dokonce se vyskytoval i na Sahaře v době, kdy byla ještě zelená). Jejich stavy snižují zejména ilegální zabíjení a obchod se slonovinou, dále zábor půdy. Velikost volně žijící populace je odhadována na 600 000 jedinců. Každoročně je kvůli klům v Africe zabito 30 až 40 000 slonů. V Červeném seznamu jsou vedeni v kategorii „zranitelní“ (Vulnerable).
V ostravské zoologické zahradě u příležitosti Mezinárodního dne slonů připraví chovatelé slonům speciální krmení a hračky. Zoo Ostrava je hlavním partnerem České koalice pro ochranu biodiverzity, která již řadu let působí na poli ochrany biodiverzity a rozvojové pomoci. Jedním z realizovaných projektů je pomoc divokým slonům v Africe.
reklama