Do Mongolska v polovině června zamíří další koně Převalského
Do přísně chráněné oblasti Gobi B se přestěhuje mimo jiné klisna Saranqua, která se narodila v Praze jako 222. hříbě koně Převalského. Další dvě zvířata pocházejí v německých zoo a poslední z Dánska. Během cesty v armádním letounu CASA urazí přes 6000 kilometrů.
Vybrané klisny si dnes mohli prohlédnout a vyfotografovat novináři v chovné stanici v Dolním Dobřejově na České Sibiři, kde spolu s případnými náhradníky čekají na transport. Kopcovitá krajina mezi Benešovem a Táborem se vyznačuje tužšími zimami a zvířata tu přivykají na drsnější podmínky, s nimiž se později setkají v mongolské stepi. "Mají tu přirozené prostředí, je tu tvrdo, je tady přirozená pastva a větší skupina. Jsou tu vyloženě lázně pro koně, je tu malý vliv lidí," řekla ČTK chovatelka Lenka Kardová.
Podle Bobka půjde již o sedmý samostatný transport v historii pražské zoo. Na letošek zároveň připadá výročí 25 let od chvíle, kdy projekt návratu koňů Převalského do jejich domovského prostředí začal. Podle Bobka je záchranný program úspěšný a koně se v Mongolsku rozmnožují. "Všichni naši koně v Gobi B až na jednu klisnu, která uvízla v bahně po záplavách a uhynula, jsou aklimatizovaní a jsou v pořádku. Je tam už řada hříbat," uvedl Bobek.
Snahy o navrácení ohrožených zvířat zpět do vlasti jejich předků začaly na konci 80. let. První transport do Mongolska se uskutečnil v červnu 1992 a od roku 2011 Zoo Praha samostatně organizuje transporty do západního Mongolska. Za tu dobu do původního prostředí vrátila 27 zvířat, z toho 23 z Česka a zbývající čtyři vnitromongolským transportem.
Jan Kholl dr
reklama