https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ek-vyzvala-k-zastaveni-tezby-dreva-v-belovezskem-pralese
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

EK vyzvala k zastavení těžby dřeva v Bělověžském pralese

14.7.2017 08:20 | BRUSEL (ČTK)
Loni v březnu přijaly polské orgány rozhodnutí, kterým umožnily trojnásobný nárůst těžby dřeva v Bělověžském pralese. Aktivisté mimo jiné i z Česka se snaží těžbu blokovat.
Loni v březnu přijaly polské orgány rozhodnutí, kterým umožnily trojnásobný nárůst těžby dřeva v Bělověžském pralese. Aktivisté mimo jiné i z Česka se snaží těžbu blokovat.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Martin Procházka
Evropská komise vyzvala k okamžitému zastavení těžby dřeva v Bělověžském pralese v Polsku. Komise včera oznámila, že se rozhodla podat k Soudnímu dvoru EU na Polsko žalobu kvůli nárůstu těžby dřeva v lokalitě, která je chráněná v rámci sítě Natura 2000.
 

Komise konstatovala, že těžba dřeva v Bělověžském pralese na východě Polska byla zahájena ve velkém rozsahu, a žádá Soudní dvůr o předběžná opatření, která by Polsko přiměla okamžitě tyto práce zastavit.

Loni v březnu přijaly polské orgány rozhodnutí, kterým umožnily trojnásobný nárůst těžby dřeva v Bělověžském pralese. Kácet se může i v oblastech, jež byly dosud vyloučeny z jakéhokoli zásahu.

"Tato opatření, která zahrnují odstraňování staletých stromů, jsou velkou hrozbou pro integritu této lokality sítě Natura 2000," uvedla dnes Evropská komise.

"Z dostupných důkazů vyplývá, že tato opatření nejsou slučitelná s cíli ochrany této lokality a přesahují opatření nezbytná pro zajištění udržitelného využívání lesa," argumentuje komise.

Část pralesa na polsko-běloruském území byla prohlášena za národní park a na seznam světového dědictví ho zařadila organizace UNESCO. Polská konzervativní vláda argumentuje, že stromy se kácejí kvůli boji proti kůrovci. Ochránci přírody to však považují za záminku ke zvýšení těžby dřeva pro komerční účely.

Podle Evropské komise les poskytuje ochranu druhům a stanovištím, které jsou závislé na původních lesních porostech, včetně dostupnosti odumřelého dřeva. Pro některé z těchto druhů je Bělověžský prales nejdůležitější nebo poslední zbývající lokalitou v Polsku.

Sedm organizací zabývajících se ochranou životního prostředí, včetně Greenpeace nebo Světového fondu na ochranu přírody (WWF), loni poslalo Evropské komisi stížnost proti kácení, které podle nich porušuje evropskou normu o ochraně přírody a vzácných druhů.

Komise už v dubnu vydala stanovisko, v němž Polsko žádala, aby od rozsáhlé těžby dřeva upustilo, přičemž mu na splnění tohoto požadavku poskytla lhůtu jeden měsíc.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist