Exxon Mobil hlásí průlom ve vývoji biopaliva z řas
"Řasy mohou být životaschopným, obnovitelným zdrojem energie řádově v objemu ropy," řekl viceprezident společnosti pro výzkum a vývoj Vijay Swarup. Řasy rychle rostou, nebojují o potravu a mohou žít ve všech typech klimatu a poloslaných vod, vysvětlil Swarup. Obě firmy zdůraznily, že k zahájení výroby v komerčním měřítku je ještě daleko.
Řasy mohou v zásadě produkovat sedmkrát víc energie na akr (4047 metrů čtverečních) než dává ethanol na bázi kukuřice, který je dnes hlavním zdrojem biopaliv, poznamenal list Financial Times.
Vědci zkoumali způsob, jakým buňky řas štěpí uhlík - z oxidu uhličitého - a vyrábějí tuky. Řasy přeměňují oxid uhličitý na tuky obdobným způsobem, jako lidské tělo převádí na tuky cukry. Vědci dokázali řasy geneticky modifikovat tak, aby byly s to přeměnit na tuky 40 procent oxidu uhličitého, zatímco původně to bylo 15 procent. "A teď budou muset udělat další krok a zjistit, jak tento proces urychlit a jak buňky v řasách posílit," řekl Swarup.
Energetický průmysl zkoumá možnosti využití řas už od 70. let. Předchozí pokusy zvyšování koncentrace tuků v řasách ztroskotaly na tom, že buňky přetížené tuky přestaly růst.
Výzkum výroby biopaliva z řas už řada firem vzdala. Partnerství ExxonMobil a Synthetic Genomics z roku 2009, do něhož firmy vložily 600 milionů dolarů, však vydrželo. Ropný gigant Exxon v posledních deseti letech spolu s partnerskými firmami zvyšuje investice do vývoje palivových článků, bionafty a dalších alternativních zdrojů energie.
reklama