https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/jehlicnate-lesy-na-krivoklatsku-se-meni-na-odolnejsi-smisene
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jehličnaté lesy na Křivoklátsku se mění na odolnější smíšené

7.6.2016 10:12 | PRAHA (ČTK)
Jednodruhové porosty jehličnanů nejsou podle Pechy dobré ani z hlediska lesnického, ani z hlediska ekologického. Je to kvůli výnosům, zdravotnímu stavu lesa i třeba kvůli působení na půdu
Jednodruhové porosty jehličnanů nejsou podle Pechy dobré ani z hlediska lesnického, ani z hlediska ekologického. Je to kvůli výnosům, zdravotnímu stavu lesa i třeba kvůli působení na půdu
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | JeP / Shutterstock
Jehličnaté lesy na Křivoklátsku se mění na odolnější smíšené. Ty jsou také domovem pro širší řadu rostlin a živočichů, přispívají tak ke druhové pestrosti. V regionu během posledních let skončilo několik projektů na zhruba 30 hektarech lesů za více než šest milionů korun. Přispěly na ně i evropské dotace. Jednalo se například o porosty poblíž obcí Branov, Karlova Ves, Nižbor a Skryje nad Berounkou.
 

"Vybrané porosty jsme nejdříve prosvětlili. Nově vysazené stromky chrání proti zvěři dřevěné oplocenky a pravidelně ožínáme lesní plevel včetně ostružiníku," uvedl specialista ochrany přírody z podniku Lesy ČR Zdeněk Ingr. Podle lesníka Miroslava Pechy se tak nastartuje systém, jehož výsledkem je kvalitnější les, který plní všechny své funkce. Jehličnaté porosty lesníci podsazují například bukem lesním, lípou malolistou, jeřábem břekem a jedlí bělokorou.

Lesy pestré druhově, věkově i prostorově jsou stabilnější, méně je napadají škůdci a také je lepší jejich hospodářský výnos, kde ale nejde jen o množství, ale také o kvalitu dřeva. Jednodruhové porosty jehličnanů naproti tomu podle Pechy nejsou dobré ani z hlediska lesnického, ani z hlediska ekologického. Je to kvůli výnosům, zdravotnímu stavu lesa i třeba kvůli působení na půdu.

Zatímco v otázce vytvoření druhově a věkově pestrého lesa se lesníci i ochránci přírody většinou shodují, někteří ekologové by upřednostnili po dosažení pestrého lesa už pouze přírodní vývoj. "Lišíme se v tom, jakmile my ten les do tohoto stavu přivedeme, tak pro nás je to odrazová základna pro hospodaření už s tímto novým lesem," uvedl Pecha. Lesníci chtějí, aby les nadále plnil i svou hospodářskou a sociální funkci, tedy zůstal i pro těžbu dřeva a například i rekreaci.

Péče o lesy na Křivoklátsku běží podle desetiletého plánu, jehož plnění začalo minulý rok. Plán určuje čas sázení, kácení i dalších lesních činností v jednotlivých místech. V rámci něj bude ve vhodné době pokračovat i proměna například modřínových jehličnatých porostů na smíšené. Obměna musí být dobře načasovaná, dosazování dalších druhů je možné do porostů starých přibližně 15 až 30 let. "Je to trend, který byl nastoupený, a postupně, jak porosty dozrávají do stadia, kdy je to pro ně nejvhodnější, tak se to realizuje," doplnil Pecha.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist