http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/k-ochrane-klimatu-musime-prispet-i-my-obycejne-lide-rika-nor-hoystad
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

K ochraně klimatu musíme přispět i my, obyčejné lidé, říká Nor Hoystad

2.12.2015 02:00 | PRAHA (ČTK)
Doposud byla většina opatření nařizována shora, což nijak zvlášť nefungovalo, nyní se ale situace mění. Evropané si uvědomují, že k ochraně klimatu musejí přispět oni sami, řekl v rozhovoru s norský ekologický aktivista Dag Arne Hoystad
Doposud byla většina opatření nařizována shora, což nijak zvlášť nefungovalo, nyní se ale situace mění. Evropané si uvědomují, že k ochraně klimatu musejí přispět oni sami, řekl v rozhovoru s norský ekologický aktivista Dag Arne Hoystad
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Dobrovolné aktivity občanů a komunální sféry, ať už jde o třídění odpadů nebo využití obnovitelných zdrojů energie, budou hrát v ochraně klimatu stále větší roli. Doposud byla většina opatření nařizována shora, což nijak zvlášť nefungovalo, nyní se ale situace mění. Evropané si uvědomují, že k ochraně klimatu musejí přispět oni sami, řekl v rozhovoru s ČTK norský ekologický aktivista Dag Arne Hoystad z organizace Naturvernforbundet-Friends of the Earth Norway.
 

Bohaté státy včetně Česka mají podle Hoystada mnohem větší povinnost než chudé země třídit odpad, protože jejich spotřeba neustále roste. "Vyspělé země jsou odpovědny za většinu znečištění, a přitom si stále žijí velmi dobře. Chudé země musejí snášet následky, přestože k nim přispěly minimálně. Je nyní na vyspělých státech, aby umožnily chudším se rozvíjet i za cenu fosilních paliv a pomoci investovat do počátečních technologií," uvedl.

Hoystad věří tomu, že v Paříži, kde v pondělí začal klíčový klimatický summit, nakonec dojde k dohodě, která zajistí, že nárůst průměrné globální teploty nepřekročí dva stupně Celsia. Není si však jist, zda bude stačit. Je podle něj potřeba udělat mnohem radikálnější změny.

Dnes v Praze zveřejnil publikaci, která popisuje příklady dobré praxe v oblasti odpadového hospodaření evropských měst a obcí. Ty poukazují na snižování emisí skleníkových plynů na místní úrovni.

Mezi projekty, které podle Hoystada patří k evropské špičce, je bioplynová stanice na kuchyňský odpad v norském Oslu nebo odpadový systém toskánského Capannori dosahující úrovně recyklace 82 procent. Jako inspiraci nabízí i aktivity 26 finských měst, která přijala závazek snížit emise skleníkových plynů o 80 procent do roku 2030.

Bioodpad se v Norsku využívá i na výrobu paliv, jeden kilogram potravinového odpadu je půl litru paliva. V Oslu jezdí již 135 autobusů na bioplyn. Podle Hoystada se přitom v Norsku vede podobná debata jako v ČR o budoucí potřebě fosilních paliv. Není však o uhlí, jako v Česku, ale o těžbě ropy a její další spotřebě.

Publikace uvádí i příklad Itálie, která má v legislativě recyklační slevu a tím motivuje k vyšší recyklaci. Český stát však podle českých ekologů k vyšší recyklaci nemotivuje. Mnoho italských obcí si stanovilo jako cíl výrazně snížit produkci směsných komunálních odpadů až na imaginární nulu, v Česku se naopak mnoho z nich přiklání ke spalování.

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist