http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/kamzikum-se-v-tatrach-dari-stavy-se-drzi-blizko-maxim
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

Kamzíkům se v Tatrách daří, stavy se drží blízko maxim

10.11.2015 00:54 | BRATISLAVA (ČTK)
Před rokem žilo podle sčítání v slovenské a polské časti Tater 1389 kamzíků, z toho bylo 128 mláďat
Před rokem žilo podle sčítání v slovenské a polské časti Tater 1389 kamzíků, z toho bylo 128 mláďat
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Kamzíkům v Tatrách se daří. Stavy těchto sudokopytníků na slovenské a polské straně pohoří během podzimního sčítání dosáhly 1345 kusů, drží se tak blízko dlouhodobých maxim. Vyplývá to z informací, které zveřejnil slovenský podnik Státní lesy Tatranského národního parku.
 

Na slovenské straně Tater, které jsou nejvyšším pohořím v zemi, zoologové, ochranáři a lesníci napočítali 1090 kamzíků. Dalších 255 kamzíků bylo v polské části Tater. Nejpočetnější stáda dlouhodobě žijí v Belianských Tatrách, které jsou pro turisty z větší části uzavřeny.

"Ačkoliv letošní stav není rekordní, potěšující je zejména z pohledu nově narozených mláďat," uvedl zoolog Jozef Hybler. Sčítací komisaři zjistili v terénu 124 mláďat.

Před rokem žilo podle sčítání v slovenské a polské části Tater 1389 kamzíků, z toho bylo 128 mláďat.

Během 57leté historie sledování kamzičí populace v Tatrách žilo nejméně těchto zvířat v pohoří v závěru 90. let minulého století. Jejich stavy tehdy klesly pod hranici 300 kusů. K následnému zvýšení jejich počtu pomohlo také přikrmování během zimních měsíců. I kvůli ochraně těchto zvířat jsou na slovenské straně Tater v období od listopadu do poloviny června pro veřejnost uzavřeny zhruba čtyři desítky značených turistických stezek ve vysokohorském terénu.


tisknout poslat
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist