Krajina ztrácí schopnost zadržovat vody, MŽP dá na nápravu 230 milionů
Mezi taková opatření zdaleka nepatří jen vodní prvky, jako malé vodní nádrže, tůně či mokřady, revitalizace a realizace přírodě blízkých koryt vodních toků nebo obnova korytotvorných procesů. Velice důležitou roli hraje i tzv. vegetační pokryv, tedy realizace travních pásů, průlehů, zakládání a obnova mezí a remízů, vytváření krajinné mozaiky, zlepšení stavu lesních porostů nebo zakládání a obnova územních systémů ekologické stability, biocenter a biokoridorů. Na tato a řadu dalších opatření je určeno 80 % celkové alokace z této výzvy, tedy konkrétně 230 milionů korun.
„V době narůstajících extrémů počasí způsobených klimatickou změnou nabývá zadržování vody v krajině na významu. Loňský extrémní úbytek vody v ČR jen potvrdil, že vodní zdroje musíme důsledně chránit. A vláda již v červencovém materiálu z roku 2015 schválila souhrn opatření na ochranu vodních zdrojů. Toto je tedy další z našich investic do vzniku a obnovy mokřadů, obnovy krajinných prvků pro udržení vody v krajině či investic do systémů hospodaření s dešťovou vodou, které musíme realizovat,“ potvrzuje ministr Richard Brabec.
Veškerá dokumentace k výzvám z OPŽP 2014–2020 je zveřejněna na webových stránkách programu. Výzva je pro příjem žádostí otevřena od 8. 4. 2016 do 30. 6. 2016.
reklama