http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/lanyze-v-provenci-vzacne-a-drahe-kvuli-opakujicim-se-suchym-letum
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

Lanýže v Provenci vzácné a drahé. Kvůli opakujícím se suchým létům

25.12.2015 01:07 | PAŘÍŽ (ČTK)
Lanýž je obětí oteplování ovzduší. Dvě roční období, která jsou pro růst lanýžů klíčová - jaro a polovina podzimu - už ve Francii prakticky neexistují
Lanýž je obětí oteplování ovzduší. Dvě roční období, která jsou pro růst lanýžů klíčová - jaro a polovina podzimu - už ve Francii prakticky neexistují
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Ještě vzácnější a ještě dražší než obvykle. Lanýže, kterým se také říká "černé diamanty", jsou obětí oteplování ovzduší. A kdo si je chce dopřát na závěr roku na sváteční tabuli, musel si na každoročním trhu v Rognes ve francouzské Provenci nachystat až 1300 eur za kilogram (asi 35 000 korun).
 

Jak napsal francouzský list Le Parisien, už 27. ročník pravidelného lanýžového trhu se v Rognes ležícím asi 20 kilometrů od Aix-en-Provence tradičně konal poslední neděli před Vánoci.

"Léto bylo velmi suché, spousta lanýžů je mrtvých," nešetřil zklamáním Sylvain Hiriart, sběrač lanýžů ve francouzském departementu Drôme, který hledá jen divoce rostoucí lanýže. Úspěch Hiriartovy sezony tak záleží výhradně na počasí a především množství srážek, protože nemůže využít - tak jako umělé pěstírny - výhody zavlažování.

Stejně jako jeho kolegové i on v den trhu nasadil cenu 110 eur za 100 gramů nejmenších a pokroucených lanýžů, a 130 eur za ty nejkrásnější. "Všechny ale mají stejné aroma a stejnou chuť," ujišťoval zákazníky.

"Je to drahé," konstatovala jedna z přítomných dam. V Carpentrasu, kolébce "černých diamantů" v departementu Vaucluse, který je největším producentem lanýžů ve Francii, se tyto ceněné houby prodávají za 650 až 750 eur za kilo jak pro podnikatele, tak pro přímé spotřebitele.

A těch před svátečními dny není málo. Bernard Gouteyron z Aix-en-Provence si s manželkou přijel koupit malý lanýž, aby ho mohli podávat s tučnými jatýrky foie gras a polévkou ze sladkých brambor. Jiní neváhali utratit 200 až 300 eur za slušně velké lanýže.

Pěstitel lanýžů Philippe Boit v Rognes hrdě vystavoval svůj letošní nejlepší nález - lanýž vážící 466 gramů. "Můj rekord je 1,5kilogramový lanýž," chlubil se. "Ale letos nebyly tak dobré. Lanýž je obětí oteplování ovzduší. Dvě roční období, která jsou pro růst lanýžů klíčová - jaro a polovina podzimu - už prakticky neexistují, nezaznamenali jsme je tu od roku 2003", kdy ve Francii propukl rok rekordního vedra, dodal.

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Příběhy české přírody
   

Blíž přírodě

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist