http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/lijaky-naplnuji-po-letech-australske-eyreovo-jezero
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

Lijáky naplňují po letech australské Eyreovo jezero

6.1.2016 08:59 | SYDNEY (ČTK)
Nejzvláštnější na jezeře je, že je v něm málokdy voda
Nejzvláštnější na jezeře je, že je v něm málokdy voda
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Silné deště začaly po letech opět naplňovat Eyreovo jezero v jižní Austrálii. Vracejí tak život do tamní pouštní oblasti, což se podle webu BBC děje jen několikrát za století. Když se to stane, vzniká zde největší australské jezero o rozloze až 15 000 kilometrů čtverečních.
 

Eyreovo jezero leží 700 kilometrů na sever od města Adelaide a je součástí národního parku Lake Eyre National Park. Nejzvláštnější na jezeře je, že je v něm málokdy voda. V důsledku nízkých srážek je většinou suchou slanou pánví a solná krusta bývá často až jeden metr silná.

Nyní po lijácích se ve zpravidla vyprahlé oblasti začala objevovat zeleň a živočiši. Ještě není jasné, jak dlouho lijáky potrvají a jak velké jezero letos vznikne. V příštích měsících by do něj měly navíc přivést dost vody i řeky, které sem tečou z jihozápadního a středního Queenslandu.

Hlavní atrakcí Lake Eyre National Park je vzácné ptactvo, ale je zde i jachtařský klub, který při dostatečném množství vody v jezeře pořádá regaty, poznamenala stanice BBC.

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist