https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nejmladsi-chranena-krajinna-oblast-brdy-ma-logo-motivem-je-vzacny-rak-kamenac
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nejmladší Chráněná krajinná oblast Brdy má logo, motivem je vzácný rak kamenáč

19.4.2017 12:05 | PRAHA (Ekolist.cz)
Rak kamenáč k životu potřebuje potoky s kamenitým dnem, vyhovuje mu, když do vody zasahují kořeny stromů či keřů, které poskytují dostatek úkrytů.
Rak kamenáč k životu potřebuje potoky s kamenitým dnem, vyhovuje mu, když do vody zasahují kořeny stromů či keřů, které poskytují dostatek úkrytů.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
CHKO Brdy vznikla v lednu 2016. Nyní se dočkala i loga, na kterém je rak kamenáč, původní druh raka. Informuje o tom Karolína Šůlová z Agentury ochrany přírody a krajiny.
 

„O tom, jaký motiv zvolit pro logo chráněné krajinné oblasti, jsme dlouho s kolegy diskutovali. Ve hře bylo více možností – od čápa černého, který hnízdí ve zdejších lesích, přes kosatec, kterému se daří na podmáčených loukách, po šiškového Fabiána, který je podle pověsti dobrým duchem brdských lesů. Nakonec ale zvítězil rak kamenáč,“ popisuje Bohumil Fišer, ředitel CHKO Brdy.

Rak kamenáč k životu potřebuje potoky s kamenitým dnem, vyhovuje mu, když do vody zasahují kořeny stromů či keřů, které poskytují dostatek úkrytů. Je proto velmi citlivý na napřimování či betonování potoků. V posledních letech jej ohrožuje také zavlečený račí mor. V brdských potocích jsou největší populace tohoto kriticky ohroženého korýše.

„Raka kamenáče jsme vybrali především proto, že Brdy jsou opravdu jedním z mála posledních míst, kde se mu daří. Není možná tak atraktivní jako čáp či kosatec, ale dobře ilustruje jeden z vážných problémů naší krajiny, kde najdeme už jen málo neupravených vodních toků," říká Bohumil Fišer.

"Potoky a řeky byly zavedeny do trubek, jejich břehy opevněny, zanikly drobné tůně a mokřady. O vhodná místa k životu přišel nejen rak kamenáč, ale i spousta dalších druhů. A krajina postupně ztratila nejen svůj půvab, ale i schopnost zadržovat vodu,“ vysvětluje Bohumil Fišer.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist