Nejmladší Chráněná krajinná oblast Brdy má logo, motivem je vzácný rak kamenáč
„O tom, jaký motiv zvolit pro logo chráněné krajinné oblasti, jsme dlouho s kolegy diskutovali. Ve hře bylo více možností – od čápa černého, který hnízdí ve zdejších lesích, přes kosatec, kterému se daří na podmáčených loukách, po šiškového Fabiána, který je podle pověsti dobrým duchem brdských lesů. Nakonec ale zvítězil rak kamenáč,“ popisuje Bohumil Fišer, ředitel CHKO Brdy.
Rak kamenáč k životu potřebuje potoky s kamenitým dnem, vyhovuje mu, když do vody zasahují kořeny stromů či keřů, které poskytují dostatek úkrytů. Je proto velmi citlivý na napřimování či betonování potoků. V posledních letech jej ohrožuje také zavlečený račí mor. V brdských potocích jsou největší populace tohoto kriticky ohroženého korýše.
„Raka kamenáče jsme vybrali především proto, že Brdy jsou opravdu jedním z mála posledních míst, kde se mu daří. Není možná tak atraktivní jako čáp či kosatec, ale dobře ilustruje jeden z vážných problémů naší krajiny, kde najdeme už jen málo neupravených vodních toků," říká Bohumil Fišer.
"Potoky a řeky byly zavedeny do trubek, jejich břehy opevněny, zanikly drobné tůně a mokřady. O vhodná místa k životu přišel nejen rak kamenáč, ale i spousta dalších druhů. A krajina postupně ztratila nejen svůj půvab, ale i schopnost zadržovat vodu,“ vysvětluje Bohumil Fišer.
reklama