http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nektera-mesta-se-kvuli-emisim-chteji-zbavit-naftovych-motoru
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

Některá města se kvůli emisím chtějí zbavit naftových motorů

2.12.2016 10:26 | PRAHA (ČTK)
Starostové největších světových měst se na konferenci v Mexiku zabývali možností snížit emise plynů, které jsou spojovány s globálním oteplováním.
Starostové největších světových měst se na konferenci v Mexiku zabývali možností snížit emise plynů, které jsou spojovány s globálním oteplováním.
Starostové největších světových měst se na konferenci v Mexiku zabývali možností snížit emise plynů, které jsou spojovány s globálním oteplováním. Konferenci Cities 40 (C40) předsedala starostka Paříže Anne Hidalgová, která svůj příspěvek pronesla ve španělštině. Některá města se do roku 2025 chtějí zbavit automobilů s naftovými motory.
 

"Na skepsi některých státníků a na zbabělost, jež ochromuje jiné, odpovídáme akcí... města jsou předvojem změny, ale je třeba jednat rychle," řekla Hidalgová, která převzala vedení C40 od starosty Ria de Janeiro Eduarda Paese. K úmyslu zakázat naftové automobily se přihlásila Paříž, Mexiko a Madrid.

Skupina C40 zahrnuje 90 měst, mezi nimi New York, Johannesburg, Addis Abebu, Peking, Šanghaj, Atény, Istanbul a Londýn, tedy místa, v nichž žije přes 600 milionů lidí a jejichž ekonomika tvoří čtvrtinu globálního HDP.Starostové v Mexiku jednají od 30. listopadu do dneška. Ve čtvrtek představili studii s názvem Deadline 2020. Vyplývá z ní, že zdrojem třetiny škodlivých emisí jsou města, jejich infrastruktura, doprava a výstavba.

"Bude-li se infrastruktura na světě vyvíjet jako dosud, do pěti let se teplota zvýší o více než dva stupně Celsia," tvrdí se v dokumentu. Loni se na 200 států na Pařížské konferenci dohodlo, že je třeba udržet oteplování pod dvěma stupni Celsia ve srovnání s předindustriálním obdobím. Hidalgová řekla, že klíčové bude získat dostatek financí na investice, které překročení hranice dvou stupňů Celsia zabrání. Města ze skupiny C40 budou podle dokumentu v příštích letech na zlepšení životního prostředí potřebovat až 375 miliard dolarů (9,5 bilionu Kč).

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Blíž přírodě
Blíž přírodě

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist