Odborníci z Brna mapují a množí ohrožené dřeviny v Česku
"Z ohrožených druhů se v této fázi projektu rozmnožují jilm habrolistý, jilm vaz i jilm horský, dále dub pýřitý, jeřáb břek a dřín jarní," řekl ČTK vedoucí Ústavu lesnické botaniky, dendrologie a geobiocenologie Luboš Úradníček.
Červená kniha dřevin se stane podkladem pro případné legislativní úpravy vyhlášky z roku 1992. Podle odborníků z Mendelovy univerzity ve vyhlášce mnoho ohrožených druhů chybí.
Plody a semena odborníci sbírají hlavně na území Školního lesního podniku Masarykův les Křtiny, případně v biosférické rezervaci Dolní Morava, která je partnerem projektu. Kvůli množení dřevin byly ve Křtinách postaveny dva skleníky s příslušenstvím.
Vypěstované rostliny poslouží na posílení existujících populací, případně pro obnovu zaniklých populací v přírodě. Poznatky získané při množení lze pak využít v záchranných programech v celém Česku.
Projekt podpořený z fondů Norska, Islandu a Lichtenštejnska počítá také s vytvořením Červené knihy ohrožených druhů lužních lesů Biosférické rezervace Dolní Morava a Červeného seznamu ohrožených druhů Školního lesního podniku Křtiny. Vědci průběžně informace zveřejňují na webových stránkách cerveneseznamy.mendelu.cz.
reklama