http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/petice-za-zachranu-candatu-ma-1100-podpisu-autori-ji-dali-uradum
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

Petice za záchranu candátů má 1100 podpisů, autoři ji dali úřadům

23.11.2016 13:26 | LIPNO N.VLT. (ČTK)
Signatáři petice chtějí, aby bylo znovu zavedeno opatření na ochranu candáta na Lipně zvýšením míry nástražní rybičky na 20 centimetrů.  Ilustrační foto.
Signatáři petice chtějí, aby bylo znovu zavedeno opatření na ochranu candáta na Lipně zvýšením míry nástražní rybičky na 20 centimetrů. Ilustrační foto.
Více než 1100 lidí podepsalo petici za záchranu candátů na Lipně. Iniciátoři ji dnes předali ministerstvu zemědělství, Českému rybářskému svazu i jeho jihočeské organizaci a zemědělskému výboru Sněmovny. Informoval o tom signatář petice Radek Filip, který je šéfredaktorem rybářského časopisu Kajman.
 

Signatáři petice chtějí, aby bylo znovu zavedeno opatření na ochranu candáta na Lipně zvýšením míry nástražní rybičky na 20 centimetrů. Taková nástraha je pro ně příliš veliká, takže by se tím odlov candátů snížil. Nelíbí se jim, že Český rybářský svaz před sezonou upravil podmínky pro lov těchto dravých ryb. Žádají proto svaz, aby podmínky opět zpřísnil. Podle hospodáře rybářského svazu pro jižní Čechy Milana Hladíka zůstanou pravidla zatím stejná, svaz bude situaci sledovat a pokud by se během tří let ukázalo, že je to nutné, může pravidla zase změnit.

Podle Filipa byl zájem rybářů o petici veliký, podepsali ji rybáři nejen z ČR, ale i z Německa, Rakouska a dalších zemí. Z debaty napříč všemi rybářskými médii také vyplynulo, že mnoho rybářů by si přálo zavést navrhovanou ochranu dravců nejenom na Lipně, uvedl Filip. "Z rybářských iniciativ tolik podpisů nasbírala v minulosti zřejmě pouze petice za prodloužení denní doby lovu," uvedl Filip.Petice na záchranu candátů tak má podle něj velmi silný mandát, to i z toho důvodu, že ji podepsali všichni členové dobrovolné lipenské rybářské stráže, profesionální rybářská stráž, hospodář revíru, vědci provádějící ve vodách Lipna výzkum i řada osobností z řad rybářů.

Lipno je největší přehradou v Česku a v minulosti se tu candátům velice dařilo. Před sedmi lety však začaly jejich stavy klesat, a tak Český rybářský svaz sáhl k zásadním omezením, jež měla dravé ryby chránit, před letošní sezonou ale tato opatření zmírnil.

Přečtěte si reakci Jana Štěpána z Českého rybářského svazu ak je to s candáty na Lipně?.

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist