Přírodu v bývalých vojenských územích budou chránit divocí koně, terénní auta a vojenská technika
Spolek Beleco získal prestižní grant z programu LIFE na projekt obnovy a zachování vzácných druhů rostlin a živočichů, které ke svému životu potřebují neustálé narušování terénu. Projekt má zajistit po dobu následujících pěti let péči o přírodu v bývalých vojenských územích.
„Smyslem projektu je pečovat o evropsky významné lokality, které byly kdysi udržovány vojenskou činností, v dnešní době však silně zarůstají a jejich přírodovědný význam se snižuje. Ztrácíme tak jedinečnou mozaiku různorodých stanovišť. Pro její zachování využijeme různé alternativní metody obnovy, ale nejprve se musíme vypořádat s vysokou mírou zarůstání,“ říká Pavel Marhoul z organizace Beleco. Aby byly jednorázově nastolené změny dlouhodobě udržitelné, bude potřeba zajistit následnou péči za pomoci vlastníků pozemků, komunit a zájmových spolků jako jsou kluby vojenské historie, motocyklisté a místní podnikatelé. Taková péče nebude vyžadovat další zvláštní dotace z veřejných financí určených na ochranu přírody.
V rámci projektu se uplatní několik netradičních způsobů péče o cenná území: pojezdy těžké techniky, pastva velkých býložravců a hospodářská pastva. Tyto různé přístupy budou ukázány na pěti lokalitách chráněných v rámci evropské soustavy Natura 2000. Jednou z nich je Pánov u Hodonína, kde budou nejprve odstraněny náletové dřeviny a následně ve spolupráci s místními spolky využívány tanky a další technika pro udržení vhodných podmínek pro vzácné rostliny a motýly, kteří žijí jen na několika málo místech v České republice.
Na Načeratickém kopci u Znojma bude rozšířena plocha pro pastvu koz a ovcí. Na Blšanském chlumu u Loun budou znovu nastoleny podmínky z dob, kdy lokalitu opouštěla armáda, za pomoci pastvy ovcí. Zatímco management předchozích tři oblastí bude mít na starosti společnost Beleco, na péči o další dvě se zaměří společnost Česká krajina. V Národním parku Podyjí bude na lokalitách Mašovická střelnice a Havranické vřesoviště zavedena pastva divokých koní z anglického Exmooru.
Projekt řídí nevládní organizace Beleco, která se dlouhodobě problematice péče o bývalé vojenské prostory věnuje. „Z hlediska počtu vzácných rostlin a živočichů patří vojenské prostory mezi nejhodnotnější lokality v České republice. Zachování pestré mozaiky vyžaduje průběžné zásahy narušující jinak nezadržitelné zarůstání. Prospěšná zde může být i jiná činnost, třeba motokros nebo pastva zvířat,“ dodává Marta Kotecká Misíková, ředitelka Beleco. Dalšími partnery projektu jsou kromě České krajiny, která začala do Česka znovu vysazovat velká zvířata, jako jsou divocí koně nebo zubři, Wetland, jenž má zkušenosti s rozsáhlými zásahy na biologicky zajímavých lokalitách, ať už za pomocí těžké techniky nebo jiných metod.
reklama