Stavba stanice pro zraněná zvířata v Jinonicích začne v roce 2018
"Praha má nejvíc ošetřených zvířat a nejhorší podmínky," řekla radní. Stanice funguje v provizoriu a zaměstnanci pracují v upravených stavebních buňkách. Nová stanice by měla stát několik desítek milionů korun. Podle Plamínkové by se příští měsíc měla projednávat změna územního plánu, která by její stavbu umožnila.
Záchranáři ročně ošetří tisíce zvířat, 70 procent jsou ptáci. Nejčastějšími pacienty jsou labutě, kterých končí ročně ve stanici kolem stovky. "Narážejí do trolejového vedení tramvají. Současná zařízení na jejich plašení příliš nefungují," uvedla radní. V záchranné stanici se zotavují v unikátní voliéře.
Ročně projde stanicí také kolem 400 až 500 ježků, záchranáři pečují i o zraněné srnky či muflony. V návrhu nové stanice se počítá také s výběhem pro vydry a bobry, kterých v české přírodě přibývá.
"Cílem záchranné stanice je zvířata vyléčit a vrátit do přírody zpět. Pokud to nejde, tak musí dožívat v chráněných podmínkách," řekla Plamínková. Pro ně má Praha takzvané zookoutky, kam se na některá zvířata mohou chodit Pražané dívat. Sídlí v Kamýku, Krčském lese, Chuchli a Hostivaři, kde dnes otevřeli pro veřejnost rozšířenou zahradu s voliérou s vzácnými bílými daňky. Úpravy areálu vyšly město na šest milionů, další finance chce město podle Plamínkové investovat do vylepšení areálu v Chuchli.
Vizualizace možné podoby záchranné stanice.reklama