http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vlada-schvalila-vyhodne-primichavani-biopaliv-z-tuku-do-benzinu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

Vláda schválila výhodnější přimíchávání biopaliv z tuků do benzinu

13.9.2016 13:19 | PRAHA (ČTK)
Dodavatelé motorového benzinu a motorové nafty budou moci do snížení emisí skleníkových plynů zohlednit zemní plyn či zkapalněný ropný plyn (LPG), čistá a vysokoprocentní biopaliva, elektřinu a případně vodík
Dodavatelé motorového benzinu a motorové nafty budou moci do snížení emisí skleníkových plynů zohlednit zemní plyn či zkapalněný ropný plyn (LPG), čistá a vysokoprocentní biopaliva, elektřinu a případně vodík
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Dodavatelé benzinu a nafty budou moci do minimálního podílu biopaliv dvojnásobně započítávat biopaliva, která byla vyrobena z použitých kuchyňských olejů a kafilerních tuků. Počítá s tím novela zákona o ochraně ovzduší, kterou schválila vláda. Platit to bude i pro takzvaná pokročilá biopaliva. Změna vychází z nových předpisů EU, novelu předložilo ministerstvo životního prostředí.
 

Evropská unie změnou legislativy zvýhodňuje podle MŽP použití odpadních tuků pro výrobu biopaliv. Měla by snížit náklady dodavatelů benzinu a na splnění povinného minimálního podílu biopaliv. Dodavatelé si navíc budou moci do snížení emisí skleníkových plynů zohlednit zemní plyn či zkapalněný ropný plyn, vysokoprocentní biopaliva, elektřinu a případně vodík, které pro dopravní účely dodali.

Dodavatelé pohonných hmot musí nyní do benzinu přimíchávat nejméně 4,1 procenta biopaliv, do nafty šest procent biopaliv. Novela, která by měla platit od dubna příštího roku, tyto podíly nemění.

Ministerstvo "předpokládá, že předložený návrh bude mít mírný negativní dopad na sektor zemědělství" vzhledem k tomu, že dodavatelé začnou používat ve větší míře jiná biopaliva než z potravinářské biomasy. Pokročilá biopaliva jsou vyráběná z odpadů a nepotravinářské biomasy, například z řas, slámy nebo glycerolu.

Dodavatelé motorového benzinu a motorové nafty budou moci do snížení emisí skleníkových plynů zohlednit zemní plyn či zkapalněný ropný plyn (LPG), čistá a vysokoprocentní biopaliva, elektřinu a případně vodík, které pro dopravní účely dodali oni sami či je dodala jiná osoba, se kterou uzavřou smlouvu o společném plnění povinnosti.

Norma má rovněž změnit výpočet sankce za nesplnění povinnosti snížení emisí skleníkových plynů, která nyní může dosáhnout až deseti milionů korun. Nově má být vypočítávána jako desetinásobek množství emisí skleníkových plynů v kilogramech, které zapříčinilo nesplnění povinnosti. Ministerstvo si od toho slibuje vyšší odrazující účinek pokuty.

tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

Blíž přírodě
reklama

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist