http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vyroba-primesi-do-bionafty-v-pololeti-mezirocne-klesla-o-17-pct
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

Výroba příměsí do bionafty v pololetí meziročně klesla o 17 procent

6.9.2016 14:57 | PRAHA (ČTK)
Výroba biopaliv z potravinářských komodit začíná být nezajímavá nejenom kvůli tomu, že se na nejpoužívanější biopaliva zavedla od počátku roku spotřební daň, ale i proto, že v roce 2020 bude ukončena veškerá podpora biopaliv vyrobených z potravinářských surovin, například řepky nebo obilovin
Výroba biopaliv z potravinářských komodit začíná být nezajímavá nejenom kvůli tomu, že se na nejpoužívanější biopaliva zavedla od počátku roku spotřební daň, ale i proto, že v roce 2020 bude ukončena veškerá podpora biopaliv vyrobených z potravinářských surovin, například řepky nebo obilovin
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | Franz Jaeger / Wikimedia Commons
V Česku se v letošním 1. pololetí vyrobilo zhruba 74 000 tun takzvaných methylesterů mastných kyselin (FAME), které se používají jako bionafta nebo biosložka do směsné motorové nafty. Meziročně to bylo o 17 procent méně. Vyplývá to ze statistik, které zveřejnilo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO).
 

Už loni byla tuzemská výroba FAME nejnižší od roku 2009. Od letošního roku navíc stát zavedl spotřební daň na některá vysokoprocentní biopaliva. Mluvčí MPO František Kotrba ČTK řekl, že se tím víceprocentní biopaliva stejně jako čistá biopaliva stala zcela neprodejná a na trhu se od začátku letošního roku prakticky nevyskytují.

"Výroba biopaliv z potravinářských komodit začíná být nezajímavá nejenom kvůli tomu, že se na nejpoužívanější biopaliva zavedla od počátku roku spotřební daň, ale i proto, že v roce 2020 bude ukončena veškerá podpora biopaliv vyrobených z potravinářských surovin, například řepky nebo obilovin," potvrdil analytik společnosti Finlordu Boris Tomčiak. Podle něj je za propadem poptávky také aktuálně nízká cena fosilních paliv. Výroba biopaliv podle něj stagnuje i v celé Evropské unii, v Česku však padá rychleji. ČR tak v pololetí více než polovinu své spotřeby dovezlo.

Například čistá bionafta FAME B100 nově podléhá spotřební dani 4,59 Kč/litr. U směsné motorové nafty SMN B30 se pak sazba spotřební daně zvýšila ze 7,66 Kč na 9,26 Kč za litr. U Etanolu E85 se vratka daně za líh v palivu naopak snížila z 12,84 Kč/l na 10,23 Kč/l. Nízkoprocentně přimíchaná biosložka ve fosilním palivu zůstává i nadále bez daňové i jiné státní podpory. Od poloviny roku 2017 se pak zdanění znovu sníží.

Biopaliva by se podle Tomčiaka měla v EU masivně využívat minimálně dalších deset let. "Pokud nebudou zvedat ceny potravinářských komodit, tak je jejich využití pro společnost přínosné. Nicméně od roku 2025 by se už měly rychle prosazovat elektromobily," domnívá se Tomčiak.

Členské státy EU by měly do roku 2020 dosáhnout podílu sedmiprocentního podílu spotřeby biopaliv v dopravě. "Částečnou pomocí při plnění závazků snižování závislosti na fosilní ropě a úspoře emisí je stále více se uplatňující alternativní paliva v dopravě, zejména zemní plyn (CNG) a dále možné započítávání pozitivních efektů i u LPG a nastupující elektromobility," uzavřel Kotrba.

tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk

Všechny komentáře (2)

Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

VH

Vladimír Hošek

7.9.2016 08:32
Tak nevím jestli se mám smát nebo bát.
Odpovědět
KP

Karel Padevet

7.9.2016 09:32
Nojo... zdražením k "světlým zítřkům".
Jsem zvědav, kdy už na ně občané vezmou vidle..
Odpovědět
reklama

Blíž přírodě

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist