Novým alejím u cest by pomohl jasný výklad zákona, peníze na péči a lepší komunikace
„Z praxe víme, že i když se silničním správám podaří sehnat peníze na výsadbu nové aleje u silnice, není možné si například část peněz vyhradit na kvalitní péči o stromy v následujících letech,“ říká vedoucí kampaně Zachraňme stromy Marcela Klemensová. Silniční správy obvykle nemají zdroje na to, aby se o stromy dobře staraly a zajistily jim bezpečný a dlouhý život. Potíže způsobuje také nejasný výklad nového občanského zákoníku o stromech a odpovědnosti za ně. „Než řešit často velmi emotivní reakce lidí, kteří vidí nenadálé kácení stromů, je lepší s místními obyvateli i úřady plánovanou obnovu zeleně předem a otevřeně projednat,“ dodává Marcela Klemensová.
Podle odborníků je nutné najít řešení podle nového občanského zákoníku pro majetkoprávní problémy při obnovách alejí v bezpečné vzdálenosti od komunikací. Je také potřeba vytvořit dotační programy nejen pro založení, ale i péči o nová stromořadí nebo výkup pozemků podél komunikací, a mluvit s místními obyvateli.
Konferenci pořádalo sdružení Arnika, které se zabývá ochranou alejí dlouhodobě. Iniciovala vznik petice „Zachraňme stromy“ požadující lepší zákonnou ochranu alejí a stromů v krajině i ve městech, kterou podpořilo zhruba 35 tisíc lidí. Také díky nim se podařilo prosadit novelu zákona a zrušit výjimku, která umožňovala silničářům kácet stromy u silnic bez povolení. Arnika rovněž vytvořila první celostátní statistiku a upozornila, že během posledních několika let od silnic v České republice zmizelo více než 155 tisíc stromů.
reklama