Záchranná stanice v Praze funguje nyní jako minijesle pro plcha velkého
Ošetřovatelé mají na starosti plší sedmerčata narozená v samotném centru hlavního města – na Petříně. Pražský vrch je zatím jedinou ověřenou lokalitou výskytu plcha velkého v Praze. Další plši pochází z okolí Prahy.
Péče o novou generaci malých hlodavců je podle Petry Fišerové z Lesů hl.m. Prahy nesmírně náročná. V přírodě jsou mláďata několik týdnů po narození zcela závislá na matce, teď musí být připraven v pohotovosti lidský náhradník. „Každé tři hodiny (a to i v noci) jim ošetřovatelé podávají speciální mléko a v mezičase naopak stimulují jejich vyměšovací systém, neboť malí plši si teprve osvojují potřebné vylučovací reflexy," popisuje péči o malé hlodavce.
Navzdory tomu mají mláďata velkou šanci na přežití a vypuštění do volné přírody. „Ve stanici si ale budou muset počkat přinejmenším do jara příštího roku. Plši se totiž ukládají k dlouhému sedmiměsíčnímu zimnímu spánku už v září nebo v říjnu a do té doby by mláďata nestihla dostatečně vyrůst a zesílit, natož se seznámit s venkovním světem," dodává Petra Fišerová. Na jaře se ale všechny plší skupinky vrátí zpátky do míst, kde se narodily, a najdou si vlastní hnízda.
Plch velký v mnohém podobá veverce. Výborně šplhá, je mrštný, ohebný, dlouhý huňatý ocas mu pomáhá udržovat rovnováhu při skocích ze stromu na strom. Na jaře se živí výhonky a mladými listy a občas vybere i ptačí hnízdo nebo spolkne drobný hmyz. S blížícím se podzimem se jeho pozornost přesouvá k bobulím, ořechům, houbám a hlavně žaludům a bukvicím. Jen málokomu se ale podaří plcha v koruně stromů zahlédnout, plši jsou aktivní hlavně večer a v noci. Kromě plcha velkého žijí v Česku také plch lesní a zahradní i plšík lískový. Všichni patří mezi chráněné živočichy.
Přečtěte si také: Plch velký - tajemný obyvatel našich lesů
reklama