http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zacina-platit-ochrana-eu-pred-nepuvodnimi-prirodnimi-druhy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

Začíná platit ochrana EU před nepůvodními přírodními druhy

3.8.2016 10:10 | PRAHA (ČTK)
Na seznamu zakázaných živočichů je například želva nádherná
Na seznamu zakázaných živočichů je například želva nádherná
V Česku i ostatních zemích Evropské unie dnes začíná platit unijní směrnice, podle níž mají členské země přísněji chránit své území před pronikáním nepůvodních a invazivních přírodních druhů. Seznam zakázaných živočichů a rostlin v červenci schválila Evropská komise, druhy ze seznamu by mohly při přemnožení ohrožovat biologickou rozmanitost nebo ekosystémy. Zda se do ČR nedovážejí nepůvodní druhy, začnou dnes na pražském ruzyňském letišti kontrolovat veterináři.
 

Směrnici předloni schválil Evropský parlament, nařízením chtěl přispět k poklesu hospodářských a ekologických škod, které podle něj agresivní druhy zvířat, rostlin a hmyzu působí na evropském území. Škody v celé EU jsou podle odůvodnění návrhu minimálně 12 miliard eur (asi 325 miliard Kč) za rok. Kritici se obávají, že směrnice může vést k omezování práv na dovoz hojně rozšířených exotických zvířat.

Na seznamu zakázaných živočichů je například želva nádherná, skokan volský, veverka liščí, veverka popelavá, nutrie, jihoamerická šelma nosál červený, mýval severní, některé ryby, ptáci, korýši a bezobratlí živočichové. Pokuty pro dovozce budou mezi 20 000 korun u fyzické osoby a jedním milionem u právnických osob. Zadržená zvířata se budou vracet do země původu, utracení zákon sice umožňuje, ale jde o krajní možnost. Veškeré poplatky a náklady kolem zadržené zásilky má platit člověk, který je za ni zodpovědný.

Podle Agentury ochrany přírody a krajiny ČR na seznamu chybí některé nepůvodní planě rostoucí rostliny a volně žijící živočichové, kteří už v Česku rozšíření jsou a působí újmy přírodě, hospodářství i lidskému zdraví. Česko je plánuje zařadit na svůj vlastní národní seznam zakázaných druhů. Jde například o bolševník velkolepý, rostliny křídlatky, ambrózii peřenolistou produkující nebezpečné alergeny, norka amerického a psíka mývalovitého.tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk

Všechny komentáře (3)

Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

KP

Karel Padevet

3.8.2016 14:47
Dojde také na brambory a rajčata?
Odpovědět
sv

5.8.2016 22:42 Reaguje na Karel Padevet
Na ty už došlo. http://technet.idnes.cz/geneticky-modifikovane-plodiny-dn2-/veda.aspx?c=A131216_122147_veda_mla
Odpovědět
MM

Milan Milan

3.8.2016 17:03
Co je původní a co nepůvodní? To se vrátíme k neandrtálcům, mamutům nebo kam až??? Hysterie EU regulovat vše a všechno a otrocké plnění směrnic členskými státy a snaživými úředníky zvlášť, je jako z jiné planety. Ale např. kilometrové kolony čoudících aut na kdejaké okresce, trvalé zácpy měst, nechutně smdrdící benzín s biopřísdami to nikomu z těchto rozumbradů nevadí, to je z jejich rozhodnutí tak to je o.k. Ale kontrolovat kdo čím topí pár měsíců v roce to jsme hned na špici blbnutí.
Odpovědět
reklama

Blíž přírodě
reklama

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist