Jan Piňos "> Lékaři, vědci a další známé osobnosti: Vyzýváme poslance, aby zajistili čisté ovzduší bez výjimek pro uhelné elektrárny - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/lekari-vedci-a-dalsi-zname-osobnosti-vyzyvame-poslance-aby-zajistili-ciste-ovzdusi-bez-vyjimek-pro-uhelne-elektrarny
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hnutí DUHA a Greenpeace ČR: Lékaři, vědci a další známé osobnosti: Vyzýváme poslance, aby zajistili čisté ovzduší bez výjimek pro uhelné elektrárny

12. března 2018 | Hnutí DUHA a Greenpeace ČR
Autor: Jan Piňos, tel: 731 465 279
Hnutí DUHA a Greenpeace vítají, že lékaři, vědci a další veřejně známé osobnosti podpořili myšlenku, aby uhelné elektrárny nemohly dostávat výjimky z nových limitů pro znečišťování ovzduší. Zákaz výjimek navrhuje skupina poslankyň a poslanců Výboru pro životní prostředí, který bude o návrhu hlasovat už tuto středu 14. března.

Výzvu "Čisté ovzduší bez výjimek" podpořila a zveřejnila Komise pro životní prostředí Akademie věd ČR [1] sdružující 24 vědců z oblasti zejména přírodních a technických věd, ale také ekonomie. Významným signatářem je bývalý premiér Petr Pithart, jehož vláda prosadila první vlnu odsíření uhelných elektráren. K výzvě se připojil i profesor Bedřich Moldan, který byl právě v Pithartově vládě prvním českým ministrem životního prostředí, a také jeho někdejší náměstek architekt a urbanista Martin Říha, odborník na posuzování vlivů na životní prostředí.

Výzvu podpořili také severočeský lékař Petr Končel a lékařka a senátorka za obvod Most Alena Dernerová, kteří žijí poblíž hlavních uhelných elektráren a jejich kraj navíc trpí povrchovou těžbou hnědého uhlí. Připojil se také přední český expert na zdravotní dopady znečištění ovzduší, a také lékař, Radim Šrám. K výzvě se přidal i ředitel Ústavu výzkumu globální změny AV ČR - CzechGlobe prof. Michal V. Marek. K čistému ovzduší bez výjimek vyzývají zákonodárce i známé osobnosti jako socioložka Jiřina Šiklová, režisér Břetislav Rychlík či herečka Táňa Fischerová.

Výzva je adresována zejména ministrovi životního prostředí Richardu Brabcovi, který je zodpovědný za zlepšení stavu ovzduší, a poslancům a poslankyním Výboru pro životní prostředí a Hospodářského výboru. Ti budou ve středu jednat o pozměňovacích návrzích k novele zákona o ochraně ovzduší.

Lékaři, vědci a známé osobnosti ve výzvě upozorňují, že "zájmy mocných firem nesmějí dostat přednost na úkor zdraví obyvatel, životního prostředí a naplňování energetické politiky státu, které jsou daleko podstatnějším veřejným zájmem. Tím spíše, že větší část elektřiny vyráběné z uhlí nepotřebujeme - Česká republika dlouhodobě vyváží zhruba stejně elektřiny, jako spotřebují všechny tuzemské domácnosti dohromady."

Proč je rozumné a potřebné výjimkám pro uhelné elektrárny zamezit, shrnuly organizace Hnutí DUHA a Greenpeace již dříve v infolistu, který je ke stažení zde: http://hnutiduha.cz/publikace/vyjimky-ze-zdravi-dekujeme-nechceme


Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:
"Lékaři a vědci jistě vědí, o čem mluví, když upozorňují, že zdraví lidí a čisté ovzduší jsou důležitější než vysoké zisky elektrárenských firem za výrobu elektřiny, kterou navíc nepotřebujeme a směřuje na vývoz. Doufám, že se poslanci, poslankyně i ministr životního prostředí budou řídit více jejich nezávislým názorem i požadavky státní energetické koncepce a nepodlehnou tlaku elektrárenských firem, kterým jde o maximalizaci zisku, bez ohledu na zdraví lidí a energetickou politiku státu."

Lukáš Hrábek, tiskový mluvčí Greenpeace ČR, řekl:
"Mnozí politici a majitelé uhelných elektráren nám často tvrdí, že problém průmyslového znečištění v energetice už byl vyřešen a že zpřísňování emisních limitů či zavírání uhelných zdrojů nemá smysl. Bývalý premiér Petr Pithart a jeho tehdejší ministr životního prostředí Bedřich Moldan, kteří se nejvíce zasloužili o výrazné zlepšení kvality našeho ovzduší v 90. letech minulého století, toto tvrzení jasně odmítají. V severních Čechách sice už není žlutá neprostupná mlha ze zplodin, která dříve ohrožovala místní obyvatele a životní prostředí, ale uhelné elektrárny stále vypouštějí škodliviny a jejich objem má smysl i nadále snižovat."

Kontakty:
Jiří Koželouh, Hnutí DUHA, 723 559 495, jiri.kozelouh@hnutiduha.cz
Jan Rovenský, Greenpeace ČR, 734 620 844, jan.rovensky@greenpeace.org
Lukáš Hrábek, Greenpeace ČR, 603 443 140, lukas.hrabek@greenpeace.org

Poznámky pro editory:
[1] http://www.avcr.cz/opencms/export/sites/avcr.cz/.content/galerie-souboru/komise-pro-zivotni-prostredi/Vyzva_Ciste_ovzdusi_bez_vyjimek.pdf
Jan Piňos, tel: 731 465 279
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist