Boj proti vymírání včel se v Evropě odkládá: zákaz pesticidů neprošel
Evropská veřejnost se odsunutím zákazu může cítit dotčená. Petici za lepší ochranu včel podepsalo na 2,5 milionů Evropanů. Podle průzkumů veřejného mínění je pro zákaz pesticidů, které ohrožují včely, 71 procent Britů. Zástupci Velké Británie však patřili mezi ty, kteří se proti předkládanému zákazu postavili. Stejně jako další třetina zemí EU.
„Všeobecný úmysl je zákaz vydat, ale jsou různé pohledy na to, čeho všeho se má zákaz týkat,“ říká Frédéric Vincent, mluvčí evropského komisaře pro zdraví a spotřebitelskou politiku Tonio Borg. „Záleží totiž na typu rostlin, sezóně, způsobu použití pesticidů a dalších okolnostech.“
Podle informací serveru EurActiv bude nový návrh chtít zákaz od 31. prosince 2014 s tím, že by se týkal jen používání pesticidů u jednoletých rostlin v období leden až červenec. Zákaz by se týkal jak zemědělců, tak zahrádkářů.
Experti členských zemích však ze zákazu vyjmuli lilek, rajčata a brambory, naopak do seznamu rostlin, na které se nebude moci pesticid s neonicitinoidy použít, přidali navíc jedlé kaštany a lískové ořechy.
Na základě těchto a dalších úprav původního záměru se například Portugalsko, Malta a Slovinsko zřejmě přidají k těm zemím, které zákaz podporují. K přijetí zákazu je potřeba dvoutřetinová většina. Pokud se k nim přidá i váhající Německo, zákaz projde.
Ochránci přírody oddalování zákazu pesticidu vidí jako velký problém. „Byl to soudný den a Evropa měla možnost volby,“ říká šéf kampaní organizace Avaaz Ian Keith k pátečnímu rozhodnutí. Podle něho mělo být rozhodování jasné. Evropa měla pesticidy zakázat a hodit tak včelám pomyslné záchranné lano. „Místo toho je vystavíme chemickému Armagedonu,“ komentuje páteční výsledek.
Podle něho se politici zachovali v rozporu se základními hodnotami Evropské unie, kam patří i princip předběžné opatrnosti, který velí přijmout opatření, jakmile se objeví pochybnosti o ekologické či zdravotní nezávadnosti.
Už v době přípravy zákazu pesticidů se ozvala německá společnost Bayer, jeden z největších výrobců pesticidů, která návrh zákazu označila za drakonický. Podle ní by neuvážený zákaz mohl ohrozit konkurenceschopnost evropského zemědělství a mohl by v konečném důsledku vést k vyšším cenám potravin.
reklama